glasbeni abonma
XXV. sezona

Komorni orkester Camerata Frankonia
Grigorij Žislin, violina, viola, umetniški vodja
Jurij Žislin, violina

ponedeljek, 6. marec 2006, ob 20.15
Velika dvorana Kulturnega doma Nova Gorica

Grigorij Žislin (rojen 1945 v Petrogradu) je študiral na Moskovskem konservatoriju v razredu znamenitega Yurija Yankeleviča. Po zmagi na velikem tekmovanju Paganini, ki ji je sledilo drugo mesto na prestižnem tekmovanju Kraljice Elizabete v Belgiji, se je začela njegova pot svetovno priznanega umetnika. Zagotovo danes eden največjih violinistov ima za sabo izjemno število koncertov po vsem svetu. Nekateri skladatelji so prav njemu napisali skladbe, med katerimi je najbolj poznana Cadenza za violino solo Krystofa Pendereckega.

Jurij Žislin (1974) je s študijem violine začel v Moskvi, nadaljeval pa na londonski Kraljevi akademiji pod mentorstvom očeta Grigorija Žislina in Felixa Andrievskyga. Leta 1989 je zmagal na tekmovanju mladih glasbenikov Litvi, najvišje nagrade pa je prejel tudi na mednarodnih tekmovanjih v ZDA, Italiji, Španiji in Franciji. Leta 1993 je bil dobitnik prestižne nagrade za najboljšega mladega glasbenika Radia 2 BBC-ja. Je umetniški vodja ansambla »Ruski virtuozi Evrope«, ki združuje najboljše ruske glasbenike, ki sedaj živijo in delajo v zahodni Evropi. Je tudi umetniški vodja mednarodnega festivala »Evaristo Valle« v Španiji in profesor violine na Kraljevi akademiji za glasbo v Londonu.

Kmalu potem, ko je Grigorij Žislin prevzel mesto profesorja na eni izmed najuglednejših institucij v Nemčiji, več kot 200 let stari Visoki glasbeni šoli v Würzburgu, so se pod njegovim vodstvom zbrali vrhunski mladi glasbeniki z izjemnim kreativnim potencialom. Po intenzivnem delu na področju komornega muziciranja je bil ustanovljen komorni orkester, ki je pod imenom Camerata Frankonia zablestel že na prvih koncertih. Splošno znano nemško temeljitost in smisel za harmonijo, ki je nujno potrebna za skupno muziciranje, je Žislin nadgradil s svojimi bogatimi pedagoškimi izkušnjami iz najboljših ruskih glasbenih šol v Moskvi in Sankt Peterburgu. Njegova karizma in kariera enega največjih violinistov našega časa je mlademu orkestru na široko odprla vrata evropskih koncertnih dvoran in festivalov. Glasbeni kritiki še posebej hvalijo asnamblov entuziazem in radost pri muziciranju, homogen zvok, interpretacijsko eleganco in poznavanje stilnih obeležij različnih glasbenih epoh od zgodnjega baroka do sodobne glasbe druge polovice 20. stoletja.

Program:

Johann Sebastian Bach (1685 - 1750): Koncert za dve violini in godala v d-molu, BWV 1043
   Vivace
   Largo ma non tropo
   Allegro
Dmitrij Šostakovič (1906 - 1975): Komorna simfonija V spomin žrtvam vojne in fašizma (Godalni kvartet op. 110, št. 8)
   Largo
   Allegro molto
   Allegretto
   Largo
   Largo

**********

Wolfgang Amadeus Mozart (1756 - 1791): Sinfonia concertante za violino, violo in orkester v Es - duru KV. 364
   Allegro maestoso
   Andante
   Rondo
Béla Bartók (1881 -1945): Romunski plesi

Cena za izven: 2.800 SIT; dijaki, študenti in upokojenci 2.000 SIT.