glasbeni abonma
XXV. sezona

Komorni orkester Dunajskega koncertnega združenja
Jasminka Stančul, klavir
Rainer Küblöck, trobenta
Ulf Schirmer, dirigent

petek, 5. maj 2006, ob 20.15
Velika dvorana Kulturnega doma Nova Gorica

Zaključni koncert jubilejne sezone je v znamenju obletnic dveh velikih glasbenih umetnikov: 250. obletnice rojstva Wolfganga Amadeusa Mozarta in 100. obletnice rojstva Dmitrija Šostakoviča.

Jasminka Stančul, na Dunaju živeča pianistka, je dobra znanka našega koncertnega odra. S tremi različnimi Mozartovimi klavirskimi koncerti (KV 466, 467, 491) je kot priznana umetnica otvorila tudi letošnje Mozartovo leto v prestižni Veliki dvorani salzburškega Festpielhausa.
Odkar je prejela prvo nagrado na Mednarodnem klavirskem tekmovanju L. van Beethoven na Dunaju je kot solistka nastopila že s številnimi orkestri kot so Dunajski simfoniki, Mozarteum orkester, Camerata Academica Salzburg, Praški simfoniki, Berlinski simfoniki…, koncertirala pa je tudi z orkestrom Slovenske filharmonije. Na svoji umetniški poti je Jasminka Stančul sodelovala s priznanimi dirigenti kot so Pierre Bartolomé, Serge Baudo, Hans Graf, Milan Horvat, Ken-Ichiro Kobayashi, Gustav Kuhn, Fabio Luisi, Kazshi Ono… Nastopala je na številnih festivalih v različnih evropskih glasbenih centrih.

Rainer Kübloböck se je rodil na Dunaju. Prvi učitelj je bil njegov oče. Študij je nadaljeval pri prof. Schoberju na konservatoriju na Dunaju, nato na Visoki šoli za glasbo na Dunaju pri prof. Carole D. Reinhart in nazadnje še pri prof. Eidenbergerju na Brucknerjevem konservatoriju v Linzu. Leta 1985 je postal član Brucknerjevega orkestra iz Linza, leta 1989 pa prvi trobentač orkestra ORF-Sinfonierorchester. Od leta 1996 je solo trobentač Dunajskih simfonikov. Rainer Kübloböck je med drugim tudi član komorne zasedbe Austrian Brass Connection in kvinteta »Mund.ART« z Dunaja.

Ulf Schirmer (rojen v Bremnu) je študiral na Visoki šoli za glasbo v Hamburgu, kjer so bili njegovi profesorji Gyorgy Ligeti, Christoph von Dohnanyi in Horst Stein. V sezoni 1980/81 je kot korepetitor delal v Dunajski državni operi, kmalu pa je postal asistent Lorina Maazla in tako dirigiral številne operne produkcije v dunajski operi. Med leti 1988 in 1991 je bil glasbeni direktor opere v Wiesbadnu in umetniški direktor simfoničnega orkestra. Med leti 1993 in 1995 je bil na Dunaju glasbeni svetovalec vodstva Dunajske državne opere, kjer je pripravil številne nove operne predstave. Debitiral je leta 1992 v dunajskem Musikvereinu z orkestrom Dunajskih filharmonikov. Kasneje je sodeloval s številnimi uglednimi svetovnimi orkestri kot so Berlinski filharmoniki, Danski nacionalni radijski orkester, Philadelphia Orchestra, Filharmonični orkester iz Osla, NHK Symphony Orchestra Tokyo... Večkrat je dirigiral tudi na Salzburškem festivalu. Kot redni gost Bregenškega festivala je tam dirigiral Verdijev Nabucco, Wagnerjevega Letečega Holandca, edino Beethovnovo opero Fidelio in Martinujev Grški pasijon.

Komorni orkester dunajskega koncertnega združenja (Wiener Concert-Verein) je mednarodno uveljavljeni orkester, ki nosi prvotno ime Dunajskih simfonikov. Ustanovili so ga leta 1987 mladi člani tega svetovno znanega simfoničnega orkestra. Repertoar obsega dela klasične dunajske orkestralne tradicije in dela sodobnih avstrijskih skladateljev. Orkester je z velikim uspehom debitiral leta 1987 na Haydn-Festivalu v Einsenstadtu. Številne turneje so ga vodile po Avstriji, Nemčiji, Belgiji, Franciji, Grčiji, Kitajski, Japonski… Orkester je krstno izvedel številna dela avstrijskih skladateljev kot so Heinz Karl Gruber, Richard Dünser, Kurt Schwertsik, Rainer Bischof… Ansambel sodeluje z uglednimi dirigenti kot so Vladimir Fedosejev, Leopold Hager, Wolfgang Sawallisch, Ulf Schirmer in Marcello Viotti. Od leta 1995 orkester intenzivno sodeluje tudi z zborom Arnold Schonberg z Dunaja. Pod imenom 'Composer in residence' prireja sestav že od leta 1995 v dunajskem Musikvereinu ugledno serijo koncertov, na katerih natančneje v vsaki sezoni predstavlja po enega izmed sodobnih skladateljev. Cikli so bili tako med drugim posvečeni že Gottfriedu von Einemu, Kurtu Schwertsiku, Thomasu Danielu Schleeju, Bertu Breitu, Helmutu Ederju in Ivanu Erödu.

Program:
Wolfgang Amadeus Mozart (1756 - 1791): Simfonija v G-duru št. 10, KV 74
   Allegro
   Andante
   Allegro
Gottfried von Einem (1918 - 1996): Concertino carintico per dodici archi
   Poco adagio
   Allegro
   Adagio
Dmitrij Šostakovič (1906 - 1975): Koncert za klavir, trobento in godala v c-molu, op. 35
   Allegro moderato
   Lento
   Moderato
   Allegro brio

**********

Wolfgang Amadeus Mozart (1756 - 1791): Simfonija v A-duru št. 29, KV 201
   Allegro moderato
   Andante
   Menuetto - Trio
   Allegro con spirito