glasbeni abonma
XXIV. sezona

Orkester Slovenske filharmonije
Jacek Kaspszyk, dirigent, Poljska
Aleš Kacjan, flavta
Miran Kolbl, koncertni mojster

sobota, 16. april 2005, ob 20.15
velika dvorana Kulturnega doma

Orkester Slovenske filharmonije je eden vodilnih orkestrov v srednjeevropskem prostoru. Orkester so vodili priznani domači dirigenti, med njimi Bogo Leskovic, Samo Hubad, Lovro Matačić, Uroš Lajovic, Milan Horvat, od leta 1995 do konca pretekle sezone ga je vodil Marko Letonja.
Svoj sloves je orkester potrdil na številnih gostovanjih v evropskih kulturnih središčih: Dunaj, Rim, Firence, Salzburg, Benetke, Zürich, Bern, Ženeva, Bruselj, Madrid, Sankt Petersburg, Moskva, Bukarešta… in v Združenih državah Amerike, predstavil pa se je tudi na številnih mednarodnih festivalih (Wiener Festwochen, Maggio Musicale Florentino, Praška pomlad, Varšavska jesen, Dubrovniške poletne igre…).
Med njegove goste se uvrščajo vrhunska svetovna glasbena imena: dirigenti Serge Baudo, Theodor Guschlbauer, Leopold Hager, Hartmut Haenchen, Dmitri Kitajenko, Paul Kletzki, Zubin Mehta, Kurt Sanderling in najboljši domači in tuji solisti - Irena Grafenauer, Marjana Lipovšek, Igor Ozim, Dubravka Tomšič, Arthuro Benedetti Michelangeli, Boris Berezovsky, Lazar Berman, Sarah Chang, Håkan Hardenberger, Heinz Holliger, Zoltán Kocsis, Stephen Kovacevich, Gidon Kremer, Anne-Sophie Mutter, Ivo Pogorelić, Dezsö Ranki, Vadim Repin, Svjatoslav Richter, Grigorij Sokolov, Aleksander Toradze, Julian Lloyd Webber… Med posebno dragocene dogodke minulih sezon se uvršča koncert pod vodstvom slovitega Carlosa Kleiberja, gala koncert z Lucianom Pavarottijem, gostovanje z Mstislavom Rostropovičem v Rimu in Valencii, uspešna turneja po Angliji, gostovanje v Barceloni ter slavnostni koncert v Veliki dvorani Musikvereina na Dunaju pod vodstvom Marka Letonje. Koncertna dejavnost orkestra je zabeležena na več kot 40 laserskih ploščah.

Poljski dirigent Jacek Kaspszyk je že dvajset let reden gost naših koncertnih odrov, našemu orkestru pa je sijajno dirigiral tudi na koncertu na dubrovniškem poletnem festivalu. Študiral je kompozicijo in dirigiranje na Varšavski glasbeni akademiji. Po debiju (leta 1975) v Državni operi je leta 1977 postal dirigent, tri leta pozneje tudi glasbeni direktor Poljskega radijskega simfoničnega orkestra. Svojevrstno prelomnico v njegovi karieri pomeni najvišja nagrada na Karajanovem tekmovanju (1978), po kateri je debitiral v New Yorku. Leta 1982 se je preselil v London. Od tedaj nastopa z vsemi priznanimi angleškimi orkestri in redno dirigira pomembnim orkestrom po vsej Evropi: Berlinski filharmoniji in simfonikom, Orkestru Bavarskega radia, Pariškemu nacionalnemu orkestru, Dunajskim simfonikom, Kraljevi filharmoniji iz Stockholma, Filharmoniji iz Osla, Češki filharmoniji, Brucknerjevemu orkestru in Evropskemu komornemu orkestru, s katerim je uspešno gostoval tudi v Avstraliji. Po izredno uspešni turneji s Tokijsko filharmonijo in Yomiuri Nippon simfoniki je postal reden gost odrov Daljnega vzhoda, pogosto dirigira tudi v ZDA (simfonični orkestri San Diega, Cincinnatija, Detroita, Winnipega, Calgaryja).
Jacek Kaspszyk je priznan operni dirigent in z velikim uspehom gostuje v opernih hišah v Detroitu, Zürichu, Lyonu, Bordeauxu, v pariški Komični operi, stockholmski Kraljevi operi, Škotski operi in Angleški nacionalni operi. Med vrhunci preteklega leta omenjamo debi v Teatru Colón v Buenos Airesu, koncerte z Berlinskimi simfoniki in Kitajsko filharmonijo ter produkcijo Evgenija Onjegina v Sevilli. Jacek Kaspszyk se je leta 1994 vrnil v domovino in postal prvi gostujoči dirigent Nacionalne filharmonije, leta 1998 pa umetniški direktor poljske Nacionalne opere. Seznam njegovih diskografskih izdaj je obsežen; posnel je nekaj izvrstno ocenjenih plošč z Londonsko in Kraljevo filharmonijo ter z Londonskim simfoničnim orkestrom.

Flavtist Aleš Kacjan je rojen v Ljubljani, kjer je končal študij na Akademiji za glasbo v razredu prof. Borisa Čampe. V času študija na AG je prejel študentsko Prešernovo nagrado. Leta 1986 je zmagal na Tekmovanju mladih umetnikov v Zagrebu kot solist in leto pozneje kot član pihalnega tria. Izpopolnjeval se je v Londonu in Salzburgu pri prof. Michie Bennett in Ireni Grafenauer. Od leta 1985 je soloflavtist Orkestra Slovenske filharmonije. Leta 1995 je s prijatelji ustanovil pihalni kvintet SLOWIND, s katerim vse do danes koncertira po svetu, prireja vsakoletne festivale v Ljubljani ter snema zgoščenke in DVD-je. Sodeloval je z Vinkom Globokarjem, Heinzom Holligerjem, Radovanom Vlatkovičem, Marijo Graf in drugimi. Igral je med drugim pod dirigentsko taktirko Carlosa Kleiberja, Lorina Mazela, Simone Young in Rudolfa Baršaia.

Program:
Peter Iljič Čajkovski: Romeo in Julija, uvertura – fantazija
Krzysztof Penderecki: Koncert za flavto in komorni orkester
...
Dmitrij Šostakovič: Simfonija št. 10 v e-molu, op. 93
    Moderato
    Allegro
    Allegretto
    Andante
    Allegro