glasbeni abonma
XXIV. sezona

Dubravka Tomšič Srebotnjak, klavir

ponedeljek, 25. april 2005, ob 20.15
velika dvorana Kulturnega doma

Dubravka Tomšič Srebotnjak se je s štirimi leti začela učiti klavir pri prof. Zori Zarnik in imela svoj prvi recital pri petih letih. Po študiju na Akademiji za glasbo v Ljubljani je po nasvetu pianista Claudia Arraua z dvanajstimi leti nadaljevala študij v ZDA na sloviti Juliard School of Music v New Yorku pri prof. Katherine Bacon, kjer je s sedemnajstimi leti diplomirala. Leta 1955 je bila izbrana za največji glasbeni talent ZDA. Debitirala je z newyorškimi filharmoniki in redno nastopala na recitalih. Po recitalu v Carnegie Hallu v New Yorku se je dve leti izpopolnjevala pri slovitem Arthurju Rubinsteinu.
Njena bogata pianistična pot jo je vodila po koncertnih odrih Evrope, Amerike, Avstralije, Azije in Afrike, skupaj to pomeni skoraj štiri tisoč koncertov.
Koncertirala je v prestižnih koncertnih dvoranah v Londonu, Amsterdamu, Munchnu, Berlinu, Moskvi, St. Petersburgu, Pragi, Budimpešti, Madridu, Rimu, Milanu. Nastopila je na pomembnih glasbenih festivalih: Dunaj, Dubrovnik, Dresden, Pariz, Neapelj, Praga, Tanglewood, Newport, New York, Ciudad de Mexico. Igrala je z vodilnimi orkestri, med drugim z dunajskimi simfoniki, londonskim Kraljevim filharmoničnim orkestrom, Češko filharmonijo, leipziškim Gewandhausom, Dresdensko Staatskapello, orkestrom Romanske Švice, orkestrom Tonhalle, salzburškim Mozarteumom, Munchenskimi filharmoniki, Moskovskim državnim orkestrom ter orkestri Sydneya, Melbourna in Adelaide. Od leta 1989 je redna gostja v ZDA, kjer nastopa v vseh večjih mestih od New Yorka do Los Angelesa z recitali in kot solistka s prestižnimi orkestri in slavnimi dirigenti (simfoniki Bostona, Detroita, San Franciska, Atlante …).
Snemala je za velike radijske in televizijske postaje po svetu ter od leta 1987 posnela več kot osemdeset zgoščenk za založbe Vox Classics, Koch International, Pentagon Classics in IPO. Oktobra 2003 je prejela Grand Prix Lisztove družbe v Budimpešti za najboljšo ploščo leta z deli Liszta. Je častna članica Slovenske filharmonije, redna profesorica na Akademiji za glasbo v Ljubljani, članica žirij na mnogih pomembnih mednarodnih klavirskih tekmovanjih (Klara Haskil, Van Cliburn, Leeds, Beethoven) ter občasno vodi mojstrske tečaje v ZDA. Je dobitnica številnih mednarodnih nagrad in priznanj, doma je med drugim prejela Župančičevo in Prešernovo nagrado. Prejela je tudi Zlato plaketo Univerze v Ljubljani za posebne dosežke na področju pedagoškega in umetniško-ustvarjalnega dela.

Program:
Wolfgang Amadeus Mozart: Sonata v G-duru, K. 283
    Sonata v a-molu, K. 310
...
Frederic Chopin: 4 Scherzi
    Scherzo št. 1 v h-molu, op.20
    Scherzo št. 2 v b-molu, op.31
    Scherzo št. 3 v cis-molu, op.39
    Scherzo št. 4 v E-duru, op. 54