Polno ali prazno (Gol ya puch, Iran, 2005, barvni, 98 min.)
režija, scenarij in fotografija Abolfazl Jalili
glasba Local Balouch music
montaža Abolfazl Jalili
igrajo Navid Reisi, Sekineh Azadi, Vahid Khedir, Jamile Baluchi, Yasin Khoshamad-zehi, Mohammad-Javad Sadeghi
festivali Tokio 2005; Rotterdam 2005; Durban 2006: najboljši film; Hong Kong 2006
vsebina
Mladenič pride v odročno iransko vas, da bi se zaposlil kot učitelj in poročil. Prepričan, da mu po uspešnem študiju oboje pripada, začne trkati na vrata zadržanih domačinov, ki pa imajo s prišlekom drugačne načrte. Po nizu družbeno angažiranih filmov, ki so bili vsi po vrsti prepovedani, se je Jalili lotil navidez nedolžne komedije, a tudi te ni uspel pretihotapiti mimo iranske cenzure.
Komentar
»Nekateri ljudje vedno ohranijo nasmeh na obrazu, nasmeh Mona Lize, pa naj bodo še tako razočarani in žalostni, ker se morajo v življenju tako namučiti in je njihov trud tolikokrat zaman. Težko je razumeti pravi pomen, ki se skriva za takšnim nasmehom: ali razkriva neko bolečino ali oznanja upanje? Polno ali prazno je zame takšne vrste nasmeh, nasmeh Mona Lize.«
Abolfazl Jalili
V Polno ali prazno je humor pravzaprav glavna komponenta filma. Seveda pa od Jalilija nikoli ne bi pričakovali, da bo humor v njegovih delih samemu sebi namen. Tako sta v njegovem zadnjem filmu humor in ironija vedno v funkciji satire – politične, seveda. Iz te perspektive se njegov obrat h komediji ne zdi več tako nenavaden. Vedeti je namreč treba, da je imel Jalili zaradi kritične nastrojenosti svojih filmov, v katerih motri sodobno iransko družbo, pri oblasteh vedno številne težave. Veliko njegovih del ali ni bilo prikazanih v domačih kinodvoranah ali pa so jih iz njih hitro umaknili. Zato je tokrat v želji, da bi nadaljeval s svojim kritičnim opazovanjem razmer v sodobni iranski družbi, pri tem pa vseeno upajoč, da bo nagovoril kar najširše občinstvo, izvedel ta nepričakovani in za mnoge presenetljivi, a smiselni obrat k žanru komedije.
Denis Valič, Ekran
Želve znajo leteti (Lakposhtha hâm parvaz mikonand, Iran/Francija, 2004, barvni, 98 min.)
režija in scenarij Bahman Ghobadi
fotografija Shahriar Assadi
glasba Hossein Alizadeh
montaža Mustafa Kherqepush, Haydeh Safi-Yari
igrajo Soran Ebrahim, Avaz Latif, Ajil Zibari, Saddam Hossein Feysal, Hiresh Feysal Rahman, Abdol Rahman Karim
festivali San Sebastianu 2004: zlata školjka za najboljši film in nagrada CEC; Sao Paulo 2004: nagrada občinstva; Berlin 2005: stekleni medved in nagrada Peace Film; Rotterdam 2005: nagrada občinstva.
vsebina
Zgodba se odvija v vasici v Kurdistanu blizu turško-iranske meje v obdobju invazije ZDA na Irak. Trinajstletnega dečka Sorana domačini kličejo »Satelit«, saj je znan po tem, da montira satelitske krožnike in antene, ki so v tem času zelo popularne. Vaščani namreč mrzlično iščejo novice o invaziji in Sadamu Huseinu. Soran se dobro znajde tudi kot vodja vaških otrok. Organizira nevarna odstranjevanja min in čiščenja minskih polj, ki so v bližini vasice, neeksplodirane mine pa dobro prodaja na črnem trgu. Nekega dne spozna siroto Agrin, ki s svojim jasnovidnim bratom potuje skozi vas. Dvojčka skrbita tudi za triletnega otroka.
komentar
»Želve znajo leteti Bahmana Ghobadija je čudovita zgodba o kurdski begunski skupnosti tik pred in po ameriški invaziji na Irak. Film uspe hkrati igrati vlogo takojšne zgodovinske reportaže in skrivnostne sodobne pravljice. Obenem pa je tudi eden najboljših filmov o otrocih v vojni in se zaradi nesentimentalnega prikaza načina življenja otrok v vojnem času postavi ob bok filmom, kot sta Nemčija leta nič (Roberto Rossellini, 1974) in Ivanovo otroštvo (Andrej Arsenjevič Tarkovski, 1962). To Ghobadi v veliki meri doseže z igro peščice otrok, ki niso profesionalni igralci in v večini resnični begunci iz obmejnega dela med Irakom in Turčijo.«
Erik Syngle