12. mednarodno srečanje saksofonistov v Sloveniji

Mentorji

Mentorji za klasični saksofon:

Mentorji za jazz:Ritemska sekcija:


Matjaž Drevenšek, umetniški vodja mednarodnega srečanja saksofonistov v Sloveniji

Matjaž Drevenšek, redni profesor za saksofon na Akademiji za glasbo v Ljubljani, kot član Zagrebškega kvarteta saksofonov, septeta Saxofakind ter v duih s pianistom Z. Petrom, s tolkalistko A. L. Barber, s čembalistom M. Lazarjem in kot solist ansamblov Percussion Plus ter Studia za tolkala koncertira po Evropi (v Albaniji, Avstriji, Belgiji, Bosni in Hercegovini, Češki, Črni gori, Danski, Franciji, Hrvaški, Italiji, Kanadi, Makedoniji, Monaku, Nemčiji, Sloveniji, Srbiji, Švici, Turčiji), Kanadi in ZDA (Arizona, Connecticut, Georgia, Indiana, Iowa, Louisiana, Massachusetss, Michigan, Minnesota, New York, Pennsylvania, Wisconsin). Solistično nastopa z Orkestrom Slovenske in Mariborske filharmonije, Komornim godalnim orkestrom Slovenske filharmonije, Zagrebško filharmonijo, Simfoniki in Big bandom HRT, Zagrebškimi solisti, Simfoničnim pihalnim orkestrom Hrvaške vojske, Simfoničnim pihalnim orkestrom Emory, Orkestrom Slovenske vojske, Camerato Labacensis itd. Krstno je izvedel okoli 50 skladb domačih in tujih avtorjev, sodeloval je pri 19 diskografskih izdajah. Je dobitnik številnih glasbenih in pedagoških nagrad (Škerjančevo priznanje, plaketa občine Ljubljana - Center, nagrada Milka Trnina, nagrada Hrvaškega glasbenega zavoda, nagrada Fonda Nade Popović-Bukovinac itn.). Sodeluje v žirijah na domačih in mednarodnih tekmovanjih mladih glasbenikov (TEMSIG, Krško, Nova Gorica, Limoges, Bayreuth, Riga). Predseduje Glasbenemu društvu Saksofonija, ki je poleti 2006 gostilo 14. svetovni kongres saksofonistov, od 2002 do 2006 je predsedoval Zvezi glasbene mladine Slovenije.

nazaj na vrh strani >>
nazaj na uvodno stran >>

Claude Delangle

Solist, raziskovalec in pedagog Claude Delange je eden vodilnih mojstrov saksofona tega časa in nedvomno eden izmed najopaznejših francoskih saksofonistov. Je nadarjeni interpret klasičnih del, ki spodbuja tudi sodobno ustvarjalnost. Sodeloval je z najbolj znanimi sodobnimi skladatelji, kot so Luciano Berio, Pierre Boulez, Toru Takemitsu in Astor Piazzolla. Veliko se posveča tudi promociji del mladih, še neuveljavljenih skladateljev. Od leta 1986 sodeluje v ansamblu Intercontemporain, kot solist pa nastopa z uglednimi orkestri (londonski BBC orkester, orkester francoskega radia, orkester finskega radia, kölnski WDR orkester, Berlinski filharmoniki, orkester Kioi Tokyo) in sodeluje z vrhunskimi dirigenti, kot so: D. Robertson, P. Eötvös, K. Nagano, E.P. Salonen, Miung Wung Chung, G. Bernstein in drugi. Pogosto se udeležuje uveljavljenih festivalov (Zagrebški bienale, Présences na francoskem radiu, festival Musica Nova, festival Musica v Strasbourgu, festival Aix en Musique, …). Leta 1988 je bil imenovan za profesorja na Državnem konservatoriju za glasbo v Parizu, kjer je ustanovil enega svetovno najuglednejših razredov saksofona. Trenutno je kurator zbirke publikacij Henri-Lemoine v Parizu. Kot vodilni umetnik prestižne znamke pihalnih inštrumentov Selmer Paris že dobri dve desetletji sodeluje pri razvoju in promociji njenih saksofonov.

nazaj na vrh strani >>
nazaj na uvodno stran >>

Jean-Denis Michat

Iz saksofonske igre je diplomiral na Conservatoire National Supérieur de Musique de Paris, prav tako pa tudi iz kompozicije, analize, zgodovine glasbe in novih tehnologij. S petindvajsetimi leti je bil izvoljen za profesorja saksofona na Conservatoire National de Région de Lyon in kasneje še za profesorja asistenta na Conservatoire National Supérieur de Musique de Paris. Njegovi študentje prihajajo z Japonske, iz ZDA ter iz cele Evrope. Za študente saksofona in pedagoge vodi seminarje v Franciji in tujini, predava na Poletni šoli za saksofoniste v francoskem Gapu, je član žirij na mednarodnih tekmovanjih ter na sprejemnih izpitih na CNSM v Parizu. Kot solist z orkestrom (simfoničnim, godalnim ali pihalnim) je nastopil na Japonskem, v Španiji, Kanadi, na Nizozemskem, v Sloveniji, … V duu s pianistko Sylvaine Nely nastopata po vsem svetu. Koncerti J.-D. Michata so prepoznavni po kakovostni izvedbi priredb klasičnih del, saj namenja veliko pozornosti transkripcijam tega dela glasbene literature. Kot vodilni umetnik sodeluje pri razvoju in promociji saksofona japonskega proizvajalca Yanagisawe. Premierno je izvedel dela slovitih skladateljev, kot so Stockhausen, Mantovani, Ton That Tiet, Escaich, Levy, Merah, … Uveljavlja se tudi kot skladatelj. Njegova dela so bila izvedena z Nacionalnim orkestrom iz Toulousea, Akademskim zborom Callilope, z ansambli Ensemble Itinéraire, Les Temps Modernes, Arcema in tudi z Orkestrom Slovenske policije na 14. svetovnem kongresu saksofonistov v Ljubljani.

nazaj na vrh strani >>
nazaj na uvodno stran >>

Lev Pupis

Leta 1998 je diplomiral na Univerzi za glasbo na Dunaju, študij je nadaljeval v Parizu, kjer je leta 2003 diplomiral v razredu J. Y. Fourmeauja (Premier Prix) in uspešno opravil še specializacijo pri profesorju Vincentu Davidu. Je dobitnik številnih nagrad na domačih in tujih glasbenih tekmovanjih. Na samostojnih recitalih in v komornih sestavih se je predstavil po Evropi. Sodeloval je s pomembnimi dirigenti, kot so George Pehlivanian, Toshihiro Yonezu, Juergen Bruns, in kot orkestrski glasbenik sodeloval s priznanimi orkestri, kot so: salzburški orkester Mozarteum, dunajski Radijski simfonični orkester, orkester RTV Slovenija, Orkester Slovenske filharmonije, Orkester Slovenske vojske, ... V letu 2005 je na Univerzi za glasbo na Dunaju z odliko opravil magistrski študij v razredu profesorja Ota Vrhovnika (prejel naziv 'Magister Artium'), v letu 2007 pa še specialistični študij na Akademiji za glasbo v Ljubljani (pod mentorstvom profesorja Matjaža Drevenška). Poučuje na srednjih glasbenih šolah v Ljubljani in Celju, že vrsto let pa deluje tudi kot mentor na poletni šoli za saksofon v Novi Gorici, kjer je bil v letu 2006 tudi umetniški vodja. Lev Pupis je pobudnik in ustanovitelj komornih sestavov, kot so: Ensemble '4saxess', Trio 'Ad libitum', Duo 'Sax.org', za katere je bilo napisanih preko 15 skladb sodobnih avtorjev.

nazaj na vrh strani >>
nazaj na uvodno stran >>

Miha Rogina

Miha Rogina je po diplomi na Akademiji za glasbo v Ljubljani (prof. Matjaž Drevenšek), diplomiral še na državnem konservatoriju regije Cergy-Pontoise (CNR de Cergy-Pontoise, Paris) v razredu prof. Jean-Yvesa Fourmeauja in na državnem konservatoriju regije Versailles (CNR de Versailles) pod mentorstvom prof. Vincenta Davida. Izpopolnjeval se je tudi na Eastman School of Music (Rochester, New York) pri profesorjih Chien-Kwanu Linu in Mattu Pivecu (jazz). Junija 2006 je z odliko zaključil podiplomski študij saksofona na Državnem konservatoriju za glasbo v Parizu (CNSM de Paris) pri profesorju Claudeu Delangleu. Istega leta je kot prvouvrščeni opravil sprejemni izpit na Cycle de perfectionnement v okviru pariškega CNSM, kar mu je odprlo vrata koncertnih dvoran v Parizu in drugod. Prejel je številne prve nagrade na domačih in mednarodnih tekmovanjih. Za seboj ima koncerte po Evropi, Kitajski, Ameriki, Tuniziji, Libiji, Tajski in Japonski, kot solist nastopa z različnimi orkestri (Hofferska filharmonija, Tajska filharmonija, Dunajski simfoniki, simfonični orkester Saint Maur, Slovenska filharmonija, Simfonični orkester RTV Slovenija, Mariborska filharmonija in Simfonični orkester Akademije za glasbo v Ljubljani).
Leta 2002 je bil izbran v promocijski program "Tremplin jeunes" francoskega proizvajalca saksofonov Selmer. Deluje kot mentor poletnega seminarja v Novi Gorici in kot član žirij (Nova Gorica, Ljubljana). Za svoje kulturno-umetniško udejstvovanje je prejel študentsko Prešernovo nagrado.

nazaj na vrh strani >>
nazaj na uvodno stran >>

Zoltan Peter, korepetitior

Zoltan Peter je študij klavirja pričel v razredu prof. Arba Valdme na Akademiji lepih umetnosti v Novem Sadu (Srbija), študij pa je zaključil na Akademiji za glasbo v Ljubljani (Slovenija). Kot solist, komorni glasbenik in klavirski spremljevalec mnogih vrhunskih glasbenikov mlajše in starejše generacije je nastopal v Sloveniji in tujini (Italija, Madžarska, Hrvaška, Srbija, Črna gora, Makedonija, Rusija, Nemčija, Švica) ter na mnogih festivalih sodobne glasbe tako v Sloveniji kot na tujem. Kot solist je sodeloval z različnimi uglednimi dirigenti (Igor Gjadrov, Simon Robinson, Berislav Skenderović, Elvira Huszar, Hermann Ostendarp, Guido Mancuzzi, George Pehlivanian in drugi). Posnel je številne skladbe za RTV Slovenija, RTV Beograd, RTV Novi Sad in HRT ter posnel osem zgoščenk s solistično in komorno glasbo. Kot vrhunski komorni glasbenik in klavirski spremljevalec z obsežnim repertoarjem pogosto sodeluje na domačih in mednarodnih mojstrskih tečajih ter na tekmovanjih. Poleg koncertne in pedagoške dejavnosti vodi tudi seminarje za učence, učitelje klavirja in korepetitorje.

nazaj na vrh strani >>
nazaj na uvodno stran >>

Jure Pukl

Jure Pukl je študij klasičnega saksofona zaključil leta 2001 na Univerzi za glasbo in upodabljajočo umetnost na Dunaju (profesor Oto Vrhovnik) in istega leta odšel za en semester po programu izmenjave študentov na Kraljevi konservatorij v Haag (Nizozemska). Med letoma 2002 in 2003 je študiral jazz saksofon na Berklee College of Music v Bostonu (ZDA), kjer je prejel štipendijo BEST. Podiplomski študij jazz saksofona je zaključil leta 2007 na Univerzi za glasbo v Gradcu (Avstrija) v razredu profesorja Karlheinza Miklina. Znanje je potrdil na številnih domačih in mednarodnih tekmovanjih (tekmovanju JAZZON v Novem mestu 2003 in 2005) in bil finalist tekmovanja Gustaw Bumcke v Dortmundu (Nemčija) ter finalist v Fribourgu (Švica). Sodeluje s priznanimi domačimi in mednarodnimi zasedbami in solisti (European Movement Jazz Orchestra, Big Band RTV Slovenija, Berklee Concert jazz Orchestra, Aaron Goldberg, Jeremy Pelt, Jamire Williams, Francisco Mela, Aruan Ortiz, Mike Janisch, Howard Curtis, Renato Chicco, Nouvele Cousine, Fool Cool Jazz Orchestra, Queen's conservatory Big Band Den Haag, Dunajski kvartet saksofonov, simfonični orkester dunajskega radia (RSO Wien), Gustav Mahler Jugendorchester GMJO (s Claudiom Abaddom) in z zasedbo Igor Lunder with Reeds). Do sedaj je posnel pet avtorskih projektov, sodeloval je na več kot petnajstih diskografskih izdajah. Nastopa na več kot sto koncertih letno (gostoval je po Združenih državah Amerike, Evropi in seveda v Sloveniji).

nazaj na vrh strani >>
nazaj na uvodno stran >>