16. mednarodno srečanje saksofonistov

Profesorji:

Matjaž Drevenšek je redni profesor za saksofon na Akademiji za glasbo v Ljubljani, solist in komorni glasbenik, član Zagrebškega kvarteta saksofonov ter drugih zasedb, s katerimi nastopa po Evropi, Aziji, Kanadi in ZDA. Kot solist igra z vodilnimi simfoničnimi in pihalnimi orkestri doma in v tujini (Francija, Hongkong, Hrvaška, ZDA), hkrati je solo saksofonist Orkestra Slovenske filharmonije. Sodeluje v žirijah na domačih in mednarodnih tekmovanjih mladih glasbenikov. Krstno je izvedel prek 50 skladb domačih in tujih avtorjev, sodeloval je pri 19 diskografskih izdajah. Predsedoval je Glasbenemu društvu Saksofonija, ki je poleti 2006 gostilo 14. svetovni kongres saksofonistov, in Zvezi glasbene mladine Slovenije. Od leta 2004 je umetniški vodja Mednarodnih srečanj saksofonistov in Mednarodnega tekmovanja saksofonistov v Novi Gorici.
www.zagrebsax4.net

Phillipe Geiss je profesor na Visokem strasburškem konservatoriju, ki je del Francoske visoke šole za umetnost. Je mednarodno priznan saksofonist, uspešen skladatelj in eden prvih glasbenikov francoske šole saksofona, ki je oblikoval svoj lastni “crossover” stil med klasično in improvizirano glasbo. Igra na celotno družino saksofonov, veliko koncertira in po vsem svetu vodi mojstrske tečaje.
Že veliko let se posveča raziskovanju in razvoju inštrumentov. S podjetjem Rico razvija jezičke, s Selmerjem saksofone, s podjetjem De Facto pa nove elektronske inštrumente. Njegovo glasbo izvajajo priznani glasbeniki in ansambli, njegove skladbe pa so napisane tako za začetnike kot vrhunske izvajalce. Vsako leto organizira osrednji festival za saksofoniste v Strasbourgu – Les Recontres du Saxophone.
www.philippegeiss.com

Jean-Denis Michat je diplomiral na Pariškem glasbenem konservatoriju iz saksofona, pa tudi iz kompozicije, analize, zgodovine glasbe in novih tehnologij. Pri 25-ih je postal profesor saksofona na Državnem konservatoriju v Lyonu, kasneje pa tudi asistent na Pariškem konservatoriju. Vodi mojstrske tečaje za študente in pedagoge v Franciji in tujini, predava na poletni šoli za saksofoniste v francoskem Gapu in poletni akademiji »Habanera« ter je član žirij na mednarodnih tekmovanjih. Prepoznaven je po kakovostni izvedbi priredb klasičnih del, saj namenja veliko pozornosti transkripcijam tega dela glasbene literature. Kot vodilni umetnik sodeluje pri razvoju in promociji saksofona japonskega proizvajalca Yanagisawe. Premierno je izvedel dela slovitih skladateljev, kot so Stockhausen, Mantovani, Ton That Tiet, Escaich, Levy, Merah, uveljavlja pa se tudi kot skladatelj.
www.jdmichat.com

Nicolas Prost je neobičajen saksofonist, ki na samosvoj, sodoben način uporablja tako akustični kot elektronski saksofon. Nastopa z Orkestrom Lamoureaux in s številnimi komornimi zasedbami, kot solist pa koncertira s priznanimi simfoničnimi orkestri. Posveča se razvoju literature za saksofon in pedagoškim učbenikom, najbolj odmevna je njegova knjiga Saksofon po francosko (Saxophone a la française). Posnel je številne odlično ocenjene zgoščenke, premierno izvedel več kot 90 del, ki so mu jih posvetili priznani skladatelji. Prejel je več prestižnih nagrad. Poučuje na Državnem konservatoriju v Saint-Maur-des-Fossésu, se udeležuje mednarodnih konferenc ter vodi mojstrske tečaje na uglednih univerzah po svetu.
www.saxiana.fr

Gordan Tudor, saksofonist in skladatelj, se je šolal v Splitu, Zagrebu, Amsterdamu in Parizu. Bil je zmagovalec mnogih domačih in mednarodnih tekmovanj. Nastopal je v različnih komornih zasedbah in kot solist s številnimi orkestri po Evropi in Severni Ameriki. Krstno je izvedel več kot 30 del sodobnih hrvaških in tujih skladateljev, kot skladatelj pa eksperimentira z različnimi glasbenimi zvrstmi in kombinacijami inštrumentov. Njegova zadnja velika stvaritev je »ballet noir« Vodovodar (The Plumber), napisan po noveli Borisa Viana. Gordan Tudor je tudi umetniški vodja splitskega festivala Dnevi nove glasbe, ki vsako leto gosti eminentne glasbenike z vsega sveta. Kot pedagog deluje na Konservatoriju Josip Hatze v Splitu ter na Glasbeni akademiji v Novem Sadu (Srbija).
www.gordantudor.com

Korepetitor

Zoltan Peter je študij klavirja pričel v razredu prof. Arba Valdme na Akademiji umetnosti v Novem Sadu, zaključil pa na Akademiji za glasbo v Ljubljani. Kot solist, komorni glasbenik in klavirski spremljevalec mnogih vrhunskih glasbenikov nastopa v Sloveniji in tujini, z obsežnim repertoarjem sodeluje na domačih in mednarodnih mojstrskih tečajih ter tekmovanjih. Poleg koncertne in pedagoške dejavnosti vodi seminarje za učence, učitelje klavirja in korepetitorje.

Mojstrski tečaj Festival