10. mednarodno srečanje saksofonistov v Sloveniji

Festival

Ob 10. jubileju mednarodnega srečanja saksofonistov smo pripravili 6. brezplačnih koncertov.

Obisk koncertov je brezplačen.

nazaj na vrh strani >>

ponedeljek, 26. 6. 2006 ob 21.00:
Otvoritveni koncert z Big Bandom GD Nova & Jazz-punt-Big Bandom, Tolmin
Poseben gost koncerta: Jasper Blom, saksofon, Nizozemska
Bevkov trg, Nova Gorica

Big Band GD Nova iz Nove Gorice je redni gost poletnih saksofonskih srečanj. Ustanovljen je bil leta 1996 na pobudo glasbenikov severno primorske regije, ki so dokončali študij na ljubljanski Glasbeni akademiji in poučujejo glasbo v širšem okolju. Danes zmore orkester celovečerne programe z instrumentalnimi in vokalnimi solisti. Program je prilagojen tako zahtevnim poslušalcem - ljubiteljem jazza kot tudi poslušalcem evergreen glasbe. Sodelovali so na različnih tekmovalnih festivalih; v Švici so leta 2001 na International alpine Music Festival prejeli bronasto plaketo (78 točk), v Italiji pa so na Fiera Regionale della Musica Friuli-Venezia Giulia osvojili drugo mesto. Pod vodstvom mladega dirigenta Damijana Valentinuzzija se bodo ponovno predstavili goriški publiki na uvodnem koncertu letošnjega srečanja saksofonistov.

Program:
P. McCartney / J. Lennon: Lady Madonna (arr. Mike Tomaro)
G. Strniša / J. Robežnik: Orion (arr. L. Krajnčan)
B. Lesjak / F. M. Ježek: Ne čakaj na maj (L. Krajnčan)
E. Budau / M. Sepe: Poletna noč (arr. M. Sepe)
C. Porter: I've Got You Under My Skin (arr. N. Riddle)
C. Parks: Something Stupid (arr. C. Payne)
J. Kander: New York, New York (arr. J. Privšek)
P. Anka: My Way (arr. D. Costa)
Q. Jones: Grace (arr. Q. Jones)
J. Blom: Magic Hands (arr. J. Plomp)
J. Blom: The Deep (arr. J. Plomp)

Novembra leta 2005 je bil v Tolminu, pod taktirko nadarjenega pozavnista Matije Mlakarja in ob podpori Glasbene šole Tolmin ter Pihalnega orkestra Tolmin, ustanovljen Jazz Punt Big Band. Ime Jazz Punt Big Band so si izbrali zaradi dveh razlogov. Prvi je ljubezen do jazz glasbe, z drugim pa želijo člani pokazati pripadnost svojemu kraju, ki je znan po velikem Tolminskem kmečkem uporu iz leta 1713. Zanimanje za jazz je združilo mlade glasbenike, ki se danes že lahko pohvalijo z nekaj uspešnimi koncerti v Tolminu in bližnji okolici. Kljub temu, da Big band deluje slabo leto, njihov repertoar obsega kar 20 skladb različnih žanrov (jazz, blues, funk, pop). Big Band trenutno šteje dvajset članov, ki jim je ta glasbena zvrst že od nekdaj pri srcu, sedaj pa jih je želja do igranja končno združila. Sami pravijo, da so »Big Band z dušo«, saj jim možnost improvizacije in skupno druženje dajeta občutek, da res igrajo kot celota.

Program:
Antonio Carlos Jobim: The girl from Ipanema
Lennie Niehaus: Out of the blue
Jerome Kern & O. Hammerstein: All the things you are
Jaco Pastorious: Mercy, mercy, mercy
Charles Trenet: Beyond the sea
Frank Sinatra Strangers in the night
Benny Goodman: Moonglow
Bobby Troup: Route 66
Herbie Hancock: Chameleon

nazaj na vrh strani >>

torek, 27. 6. 2006 ob 21.00:
Jure Pukl trio
Jure Pukl - sopran in tenor saksofon
Renato Chicco - hammond orgle
Howard Curtis (ZDA) - bobni
Poseben gost koncerta: Jasper Blom, saksofon, Nizozemska
Domačija Klinec, Medana v Goriških Brdih

Jure Pukl je po končani srednji glasbeni šoli v Mariboru študiral klasični saksofon na Dunaju pod mentorstvom Ota Vrhovnika. Izobraževal se je tudi na Kraljevem konservatorju v Haagu, nato pa s pomočjo štipendije odšel na Berklee College of Music v Boston, ZDA. Uspešno je zaključil tudi magistrski študij v Gradcu. Za glasbeni prvenec "The Wizard" je dobil drugo nagrado na natečaju Jazzon v Novem mestu (2003). Veliko sodeluje s priznanimi glasbeniki v Evropi in ZDA. Na večeru v Goriških Brdih bomo lahko slišali moderen, progresiven, energičen in odprt jazz, ki temelji na visoki ravni medsebojne interakcije in se podaja po "izletih" znotraj forme.

www.jurepukl.com

nazaj na vrh strani >>

sreda, 28. 6. 2006 ob 21.00:
Big Band TÄTÄRÄ, Nemčija
Bevkov trg, Nova Gorica

Nemški Big Band TÄTÄRÄ se ravna po načelu organiziranega kaosa in tako razvaja njihovo poslušalstvo. Med koncerti se stalno premikajo po prizorišču in ne uporabljajo nikakršnih elektronskih dodatkov. So direktni, glasni in spontani ter v nenehni komunikaciji z avditorijem, saj so poslušalci zanje aktivni del predstave. Štirinajst članska zasedba bo pripravila glasbeno raznolik program in nas na samem prizorišču koncerta razvajala tako z vizualnimi kot akustičnimi užitki.

Program:
Gogotango (A. Kluge)
California Girls (B. Wilson)
I went to sleep (B. Wilson)
I get around (B. Wilson)
Vagabundo (Chico Buarque)
What´s new Pussycat (David / Bacharach)
The logical Song (Davies / Hodgson)
Pomp & Circumstance (E. Elgar / Kluge)
Carmen (G. Bizet / Kluge)
Pink Panther (H. Mancini)
I feel good (J. Brown)
Keep on Running (J. Edwards)
Radetz (J. Strauss / Kluge)
Mother´s little Helper (Jagger / Richards)
Satisfaction (Jagger / Richards)
Mission Impossible (Lalo Schifrin)
Got to get you into my Life (Lennon / Mc Cartney)
All you need is Love (Lennon / Mc Cartney )
Orion (P. Thomas)
Diamonds are a Girl´s best Friend (Robin / Styne)
Summer in the City (Sebastian / Boone)
Downtown (T. Hatch)
Sunny Afternoon (The Kinks)
Scotch (Traditional / Kluge)
How are you fixed for Love (Van Heusen / Cahn)
Mozart (W. A. Mozart / Kluge)
Under the Boardwalk (Young / Resnic)
Take the A-Train (Billy Strayhorn )
We are the Champions (F. Mercury)
Chattanooga Choo Choo (Gordon / Warren)

Koncert je nastal v soorganizaciji z 'Goethe Institut Ljubljana'.

nazaj na vrh strani >>

četrtek, 29. 6. 2006 ob 20.00:
Jean-Yves Fourmeau & Ensemble 4SAXESS & Miha Rogina
Koncert imenovan »STARO ZA NOVO«
Jean-Yves Fourmeau - saksofon
Miha Rogina - saksofon
Ensemble 4SAXESS
Lev Pupis - sopran saksofon
Tomislav Žužak - alt saksofon
Primož Fleischman - tenor saksofon
Dejan Prešiček - bariton saksofon
Grad Kromberk

Člani zasedbe »4SAXESS« so diplomantje glasbenih akademij Ljubljane, Zagreba, Dunaja in Frankfurta, ki so svoje glasbeno znanje nadgrajevali s specializacijami v Bordeauxu, Parizu in Bostonu.
Svoje bogate izkušnje in individualne sposobnosti so združili v homogeno celoto in ustvarili edinstven, razpoznaven zvok saksofonskega kvarteta. Glasbeniki raziskujejo različne glasbene stile, obdobja in zvrsti in negujejo tako klasično, kot tudi popularnejšo glasbeno tradicijo, odprti pa so tudi za vse moderne glasbene tokove.
Saksofonski kvartet »4SAXESS« je nastal v letu 2000, ko so se takratni člani srečali na podiplomskem študiju saksofona v Parizu. Bil je dvakratni gost mednarodnega poletnega festivala v Bregenzu (2001, 2002), nastopil je na glasbenem festivalu »Carintischer Sommer« (2003), v letu 2004 je imel zelo uspešno turneje po Sloveniji in na Hrvaškem. Koncertiral je tudi na glasbenem festivalu »Nei Suoni del luoghi« v Italiji ter zastopal Slovenijo na svetovnem srečanju glasbene mladine »Jeunnesse Showcase 04« v Puli. V juniju 2006 je kvartet v okviru Društva skladateljev predstavil slovenske novitete za ta sestav. Člani kvarteta so redno vabljeni na festivale, kot so: Varšavska jesen, Nova Antiqua Koeln, Musicaviva Muenchen, Ljubljanski Jazz Festival, Jazz Festival Beograd in igrajo po koncertnih dvoranah širom Evrope. Člani kvarteta 4saxess redno sodelujejo s priznanimi saksofonisti (A. Bornkamp, C. Delangle, V. David, D. Gauthier, J. Y. Fourmeau, Ph. Geiss, J. M. Londeix, Zagrebški kvartet saksofonov, Bohemia kvartet saksofonov, Accademia kvartet saksofonov…) in komponisti (N. Firšt, V. Globokar, M. Lazar, L. Lebič, C. Lauba, M. Mihevc, M. Mlakar, F. Rosset, N. Senk…).

NE PREZRITE!!! Novogoriški skladatelj Marjan Mlakar bo na koncertu imel krstno izvedbo skladbe z naslovom Preobrazba, ki je posvečena 10. mednarodnemu srečanju saksofonistov v Sloveniji.

Program Ensemble »4Saxess«:
Ludwig van Beethoven (1770-1827) Variacije na Mozartovo temo »La ci darem la mano«
Nenad Firšt (1964-) DISASSO (2006, krstna izvedba)
W.A. Mozart (1756-1791) Kvartet v F-duru KV 370
    allegro
    adagio
    rondeau

**********

Gerald Shapiro BREATH ETUDE
J. ter Veldhuis GRAB IT !
Marjan Mlakar PREOBRAZBA ( 2006, krstna izvedba, posvečeno 10.srečanju)
J.S.Bach (1685-1750) Brandenburški koncert št.6, BWV 1051
    Allegro
    Adagio ma non troppo
    Allegro

nazaj na vrh strani >>

sobota, 1. 7. 2006 ob 17.00:
Zaključni koncert udeležencev šole saksofona
Velika dvorana Kulturnega doma Nova Gorica

Vsako leto se s posebnim programom na koncertu predstavijo udeleženci in udeleženke mednarodne poletne šole saksofona ter tako pokažejo na novo osvojene spretnosti igranja saksofona.

nazaj na vrh strani >>

sobota, 1. 7. 2006 ob 21.00:
Big Band RTV Slovenija
Mia Žnidarič, vokal
Tadej Tomšič, dirigent
Bevkov trg, Nova Gorica

Big Band RTV Slovenija deluje neprekinjeno že od leta 1945 in lahko rečemo, da je ena najstarejših tovrstnih zasedb na svetu. Za začetke njegovega delovanja je v največji meri zaslužen dirigent in komponist Bojan Adamič (1912-1995), ki je imel svoj orkester že med drugo svetovno vojno. Takoj po osvoboditvi, 8. maja 1945, je začel zbirati razkropljene glasbenike in kmalu mu je uspelo postaviti dovolj dober orkester, ki je imel svoj prvi javni nastop ob ponovni otvoritvi Postojnske jame, 27. junija 1945. Plesni orkester Radia Ljubljana (PORL), kot se je orkester takrat imenoval, je Adamič, ki si je s svojim svetovljanstvom in umetniško širino prislužil vzdevek “mojster”, uspešno vodil vse do začetka 60.-ih let. Najvidnejši solisti v tem obdobju so bili Ati Soss, Dušan Veble, Mojmir Sepe, Zoran Komac, Albert Podgornik, Franci Puhar, producenta pa Dušan Hren in Jože Kampič. Leta 1961 je za dirigentsko palico prijel mladi, izjemno talentirani Jože Privšek. Privšek (1937 - 1998) je že pred tem pokazal veliko mero spretnosti na klavirju in vibrafonu. Njegove največje kvalitete pa so se pokazale na področju kompozicije, aranžiranja in vodenja orkestra. Plesni orkester Radia Ljubljana je popeljal v najvišji kvalitetni razred. Njegova dominacija v prostoru bivše Jugoslavije je bila nesporna, prav tako pa je bil PORL cenjen tudi zunaj naših meja. Njegove priredbe, preko štiri tisoč jih je, so bile glasbenikom pisane na kožo. Tako so lahko do polnega sijaja prišli solisti, ki so desetletja predstavljali vrh slovenskega jazzovskega ustvarjanja - Petar Ugrin, Andrej Arnol, Tone Janša, Silvester Sting, Ratko Divjak, Ladislav Rebrek, Milan Ferlež, izpostavljeno in odgovorno delo prvega trobentača pa je vse do upokojitve izjemno zanesljivo opravljal Pavel Grašič. V tem času se je PORL tudi preimenoval v Big Band RTV Ljubljana, po osamosvojitvi Slovenije pa Big Band RTV Slovenija.
Po Privškovi upokojitvi leta 1992 je vodstvo orkestra prevzel Lojze Krajnčan, poleg njega pa še Petar Ugrin, Milko Lazar, Emil Spruk in drugi. V goste so vabili tudi vodilne tuje jazzovske dirigente (Peter Herbolzheimer, Mercer Ellington, Maria Schneider, Jerry van Rooyen, Carla Bley, Herb Pomeroy, Mathias Rüegg, Miljenko Prohaska, Mike Westbrook, David Murray, George Lewis, Bill Holman, Michael Abene, Bob Mintzer) in soliste (Clark Terry, Stjepko Gut, Johnny Griffin, Ack van Rooyen, Toots Thielemens, N.H.Ø. Pedersen, Jiggs Whigham, Albert Mangelsdorf, Bobby Shew, Mario Gonzi, Duško Gojković, Bosko Petrović, John Riley).Danes je Big Band RTV Slovenija močno pomlajen. Večina njegovih članov prihaja iz jazzovskih akademij v tujini in vsi po vrsti so virtuozi na svojih inštrumentih. Umetniško vodstvo je leta 2002 prevzel Hugo Šekoranja, sicer dolgoletni saksofonist orkestra. Solisti, ki osvajajo srca ljubiteljev jazza tako doma kot v tujini, so zdaj Primož Grašič, Tadej Tomšič, Dominik Krajnčan, David Jarh, Blaž Jurjevčič, Miro Kadoić, Matjaž Mikuletič, Milko Lazar, Ratko Divjak, Aleš Avbelj, Aleš Suša, Blaž Trček in drugi. Prvo trobento že od leta 1997 igra eden najboljših evropskih “screamerjev” Andy Pesendorfer. Glasbena producenta, ki bdita nad zvokom orkestra, sta Dečo Žgur in Grega Forjanič.
Spoštovanje do zgodovine na eni in ogromen umetniški potencial na drugi strani so dobra dota in porok, da se za razvoj orkestralnega jazza v Sloveniji ni bati.

Mia Žnidarič - Vedno je vedela, da je glasba njeno življenje. Že ko je za sošolce podoživljala pesmi Billie Holiday. Prvo priložnost, da ljubezen, ki se je nabirala v njej, razda tudi drugim, je med študijem solo petja (dve leti pri Nadi Žgur in tri pri prof. Jasni Spiller) dobila na Drugi godbi, s skupino raznolikih domačih glasbenikov, ki jih je vodil kitarist Igor Leonardi. Obetaven glas, poln topline in čustev, čeprav morda neizkušen, ni ušel budnemu ušesu mojstra Mojmirja Sepeta. Vrata so bila odprta.

Koncert Big Banda RTV Slovenija z Mio Žnidarič bo zaključni koncert festivala in uradni zaključek 10. mednarodnega srečanja saksofonistov v Sloveniji.

Program:
Yeh Yeh (Georgie Fame / Tadej Tomšič)
I'm Gonna Sit Right Down ( Joe Young / Steve Klink)
Sprehod Opolnoči (D. Hecht / D. Velkaverh / Steve Klink)
A si ti al' nisi ti moj ljubi (B. Austin / Janez Križaj / Mojmir Sepe)
Too Close For Comfort (G.L. Bock / Dušan Velkaverh / Jože Privšek)
Lučka (Steve Klink / Svetlana Makarovič)
On Our Way (Steve Klink)
Noč (Steve Klink / Svetlana Makarovič)
Hilili Hilo (B. Kaper / S. Deutsch / Tadej Tomšič)
My Romance (R. Rodgers / L. Hart / Tadej Tomšič)
Iskre (Steve Klink / Svetlana Makarovič / Steve Klink)

Obisk koncertov je brezplačen. V primeru slabega vremena bomo koncerte iz novogoriškega Bevkovega trga preselili v Veliko dvorana Kulturnega doma Nova Gorica.

nazaj na vrh strani >>

Šola