sobota, 1. 7. 2006 ob 21.00:
Big Band RTV Slovenija
Mia Žnidarič, vokal
Tadej Tomšič, dirigent
Bevkov trg, Nova Gorica Big Band RTV Slovenija deluje neprekinjeno že od leta 1945 in lahko rečemo, da je ena najstarejših tovrstnih zasedb na svetu. Za začetke njegovega delovanja je v največji meri zaslužen dirigent in komponist Bojan Adamič (1912-1995), ki je imel svoj orkester že med drugo svetovno vojno. Takoj po osvoboditvi, 8. maja 1945, je začel zbirati razkropljene glasbenike in kmalu mu je uspelo postaviti dovolj dober orkester, ki je imel svoj prvi javni nastop ob ponovni otvoritvi Postojnske jame, 27. junija 1945. Plesni orkester Radia Ljubljana (PORL), kot se je orkester takrat imenoval, je Adamič, ki si je s svojim svetovljanstvom in umetniško širino prislužil vzdevek “mojster”, uspešno vodil vse do začetka 60.-ih let. Najvidnejši solisti v tem obdobju so bili Ati Soss, Dušan Veble, Mojmir Sepe, Zoran Komac, Albert Podgornik, Franci Puhar, producenta pa Dušan Hren in Jože Kampič. Leta 1961 je za dirigentsko palico prijel mladi, izjemno talentirani Jože Privšek. Privšek (1937 - 1998) je že pred tem pokazal veliko mero spretnosti na klavirju in vibrafonu. Njegove največje kvalitete pa so se pokazale na področju kompozicije, aranžiranja in vodenja orkestra. Plesni orkester Radia Ljubljana je popeljal v najvišji kvalitetni razred. Njegova dominacija v prostoru bivše Jugoslavije je bila nesporna, prav tako pa je bil PORL cenjen tudi zunaj naših meja. Njegove priredbe, preko štiri tisoč jih je, so bile glasbenikom pisane na kožo. Tako so lahko do polnega sijaja prišli solisti, ki so desetletja predstavljali vrh slovenskega jazzovskega ustvarjanja - Petar Ugrin, Andrej Arnol, Tone Janša, Silvester Sting, Ratko Divjak, Ladislav Rebrek, Milan Ferlež, izpostavljeno in odgovorno delo prvega trobentača pa je vse do upokojitve izjemno zanesljivo opravljal Pavel Grašič. V tem času se je PORL tudi preimenoval v Big Band RTV Ljubljana, po osamosvojitvi Slovenije pa Big Band RTV Slovenija.
Po Privškovi upokojitvi leta 1992 je vodstvo orkestra prevzel Lojze Krajnčan, poleg njega pa še Petar Ugrin, Milko Lazar, Emil Spruk in drugi. V goste so vabili tudi vodilne tuje jazzovske dirigente (Peter Herbolzheimer, Mercer Ellington, Maria Schneider, Jerry van Rooyen, Carla Bley, Herb Pomeroy, Mathias Rüegg, Miljenko Prohaska, Mike Westbrook, David Murray, George Lewis, Bill Holman, Michael Abene, Bob Mintzer) in soliste (Clark Terry, Stjepko Gut, Johnny Griffin, Ack van Rooyen, Toots Thielemens, N.H.Ø. Pedersen, Jiggs Whigham, Albert Mangelsdorf, Bobby Shew, Mario Gonzi, Duško Gojković, Bosko Petrović, John Riley).Danes je Big Band RTV Slovenija močno pomlajen. Večina njegovih članov prihaja iz jazzovskih akademij v tujini in vsi po vrsti so virtuozi na svojih inštrumentih. Umetniško vodstvo je leta 2002 prevzel Hugo Šekoranja, sicer dolgoletni saksofonist orkestra. Solisti, ki osvajajo srca ljubiteljev jazza tako doma kot v tujini, so zdaj Primož Grašič, Tadej Tomšič, Dominik Krajnčan, David Jarh, Blaž Jurjevčič, Miro Kadoić, Matjaž Mikuletič, Milko Lazar, Ratko Divjak, Aleš Avbelj, Aleš Suša, Blaž Trček in drugi. Prvo trobento že od leta 1997 igra eden najboljših evropskih “screamerjev” Andy Pesendorfer. Glasbena producenta, ki bdita nad zvokom orkestra, sta Dečo Žgur in Grega Forjanič.
Spoštovanje do zgodovine na eni in ogromen umetniški potencial na drugi strani so dobra dota in porok, da se za razvoj orkestralnega jazza v Sloveniji ni bati.
Mia Žnidarič - Vedno je vedela, da je glasba njeno življenje. Že ko je za sošolce podoživljala pesmi Billie Holiday. Prvo priložnost, da ljubezen, ki se je nabirala v njej, razda tudi drugim, je med študijem solo petja (dve leti pri Nadi Žgur in tri pri prof. Jasni Spiller) dobila na Drugi godbi, s skupino raznolikih domačih glasbenikov, ki jih je vodil kitarist Igor Leonardi. Obetaven glas, poln topline in čustev, čeprav morda neizkušen, ni ušel budnemu ušesu mojstra Mojmirja Sepeta. Vrata so bila odprta.
Koncert Big Banda RTV Slovenija z Mio Žnidarič bo zaključni koncert festivala in uradni zaključek 10. mednarodnega srečanja saksofonistov v Sloveniji.
Program:
Yeh Yeh (Georgie Fame / Tadej Tomšič)
I'm Gonna Sit Right Down ( Joe Young / Steve Klink)
Sprehod Opolnoči (D. Hecht / D. Velkaverh / Steve Klink)
A si ti al' nisi ti moj ljubi (B. Austin / Janez Križaj / Mojmir Sepe)
Too Close For Comfort (G.L. Bock / Dušan Velkaverh / Jože Privšek)
Lučka (Steve Klink / Svetlana Makarovič)
On Our Way (Steve Klink)
Noč (Steve Klink / Svetlana Makarovič)
Hilili Hilo (B. Kaper / S. Deutsch / Tadej Tomšič)
My Romance (R. Rodgers / L. Hart / Tadej Tomšič)
Iskre (Steve Klink / Svetlana Makarovič / Steve Klink)
Obisk koncertov je brezplačen. V primeru slabega vremena bomo koncerte iz novogoriškega Bevkovega trga preselili v Veliko dvorana Kulturnega doma Nova Gorica.
nazaj na vrh strani >>
Šola