17. mednarodno srečanje saksofonistov

Profesorji:

Claude Delangle (F) je solist, raziskovalec in pedagog ter eden največjih sodobnih saksofonistov, znan kot mojster francoskega saksofona. Čeprav je priznan izvajalec klasičnih del, nenehno širi svoj repertoar: S sodelovanjem s priznanimi avtorji in podpori mladim skladateljem vidno prispeva k ustvarjalnosti v glasbi. Kot solist je nastopal s številnimi prestižnimi orkestri. S svojimi posnetki za BIS odpira nova glasbena obzorja, nabor del pa se razteza od kompozicij Adolpha Saxa do avantgardne in pop glasbe. Leta 1988 je bil imenovan za profesorja na priznani pariški ustanovi Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse, kjer je ustvaril najbolj prestižni tečaj saksofona na svetu. Trenutno je tudi vodja zbirke pri založbi Henri-Lemoine-Paris in zvočni oblikovalec saksofonov pri znanem proizvajalcu Henriju Selmerju v Parizu.
www.sax-delangle.com

Nenad Firšt (SLO) se je po študiju kompozicije in violine na Akademiji za glasbo v Ljubljani, izpopolnjeval na mednarodnih tečajih doma, na Madžarskem in v Franciji. Deluje kot vodja glasbene dejavnosti na Zavodu Celeia Celje, generalni sekretar Glasbene mladine Slovenije ter kot umetniški vodja in dirigent Celjskega godalnega orkestra (od 1988). Do sedaj je bilo na koncertih in festivalih v Evropi, Severni in Južni Ameriki, Aziji in Avstraliji predstavljeno več kot sto Firštovih solističnih, komornih in simfoničnih skladb, ki so posnete na tridesetih ploščah uglednih domačih in tujih umetnikov in ansamblov. Za svoje delovanje je prejel več nagrad in priznanj, leta 2009 pa nagrado Prešernovega sklada za skladateljski opus. Od leta 2010 je predsednik Društva slovenskih skladateljev.
www.nenadfirst.com

Joonatan Rautiola (FIN) je študiral pri Pekki Savijokiju na Akademiji Sibelius, pri Nicolasu Prostu in Christianu Wirthu v Parizu ter pri Claudeu Delangleu na pariškem Konservatoriju, kjer je diplomiral leta 2010. Kot solist je nastopal z naslednjimi orkestri: Düsseldorfer Symfoniker, Mecklenburgische Staatskapelle Schwerin, Latvijskim državnim simfoničnim orkestrom in Simfoničnim orkestrom finskega državnega radia. Od svojega prvega recitala v Carnegie Hallu v New Yorku leta 2005 je nastopil v številnih recitalih po svetu. Ponaša se z vrsto krstnih izvedb modernih del.
Med nagradami in uspehi na mednarodnih tekmovanjih je prva nagrada na Mednarodnem tekmovanju saksofonistov v Novi Gorici in četrta nagrada na Mednarodnem tekmovanju Adolphe Sax v mestu Dinant v Belgiji.
www.joonatanrautiola.com

Timothy McAllister (ZDA) spada med najbolj priznane ameriške saksofoniste in prvovrstne zastopnike sodobne glasbe. Na Glasbeni šoli Univerze v Michiganu je pridobil doktorski naziv iz glasbene umetnosti ter akademske nazive iz glasbene pedagogike, dirigiranja in izvajanja. Posnetke njegovih solističnih, orkestrskih in komornih izvedb zasledimo na številnih ploščah. McAllister je iskan orkestrski glasbenik, ki ga pogosto vabijo za gostujočega saksofonista sekcije pihal v številnih simfoničnih orkestrih. Od leta 2001 ga v vlogi sopran saksofonista pogosto zasledimo na posnetkih pomembnejših zbirk komorne glasbe in mednarodnih festivalov. Poleg tega, da je znan kot predan učitelj saksofona, je obenem tudi eden od direktorjev Inštituta za novo glasbo na Glasbeni akademiji Univerze Northwestern. Številne univerze po svetu ga pogosto vabijo za gostujočega profesorja.
www.timothymcallister.com

Vincent David (F) je vodilni predstavnik generacije saksofonistov, ki širijo glasbene in tehnične zmogljivosti tega glasbila. David je bil že v času študija dobitnik treh mednarodnih nagrad in je danes dovršen in mednarodno priznan glasbenik. Že od leta 1998 sodeluje s koncertno skupino Intercontemporain Ensemble. David Vincent sodeluje z vrsto mednarodno priznanih skladateljev in aktivno sodeluje pri raziskovanju improvizirane glasbe v jazzu in sodobni glasbi. Vodil je številne mojstrske tečaje v številnih državah sveta in se uveljavil kot prvovrsten učitelj. Svojim učencem skuša posredovati svoje izkušnje in znanje, pri tem pa nanje prenaša tudi svojo strast do glasbe. Poglavitni značilnosti njegovega poučevanja na konservatoriju CRR v Versaillesu sta odprtost in radovednost. David je vodja zbirke pri založbi Editions Billaudot in aktivno pripravlja transkripcije za saksofon.
vincentdavid-sax.com

Matjaž Drevenšek (SLO) je redni profesor za saksofon na Akademiji za glasbo v Ljubljani, solist in komorni glasbenik, član Zagrebškega kvarteta saksofonov ter drugih zasedb, s katerimi nastopa po Evropi, Južni Ameriki, Aziji, Kanadi in ZDA. Kot solist igra z vodilnimi simfoničnimi in pihalnimi orkestri doma in v tujini (Francija, Hongkong, Hrvaška, ZDA), hkrati je solo saksofonist Orkestra Slovenske filharmonije. Sodeluje v žirijah na domačih in mednarodnih tekmovanjih mladih glasbenikov. Krstno je izvedel prek 50 skladb domačih in tujih avtorjev, sodeloval je pri 19 diskografskih izdajah. Predsedoval je Glasbenemu društvu Saksofonija, ki je poleti 2006 gostilo 14. svetovni kongres saksofonistov, in Zvezi glasbene mladine Slovenije. Od leta 2004 je umetniški vodja Mednarodnih srečanj saksofonistov in Mednarodnega tekmovanja saksofonistov v Novi Gorici.
www.zagrebsax4.net

Tajnik tekmovanja

Dejan Prešiček (SLO) je po diplomi na glasbeni akademiji v Frankfurtu študij nadaljeval v razredu Jeana-Marieja Londeixa v Bordeauxu ter prejel zlato medaljo in častno nagrado mesta Bordeaux. Je član Tria Slavka Osterca, Kvarteta saksofonov 4saxess in soustanovitelj Glasbenega društva Saksofonija. Snema za RTV Slovenija ter tuje radijske in televizijske hiše (BBC London, nemške državne radijske postaje, Radio Lizbona). Njegove posnetke najdemo tudi na številnih zgoščenkah. Je direktor Konservatorija za glasbo in balet v Ljubljani, kjer tudi poučuje saksofon in komorno igro. Honorarno pa poučuje tudi na Akademiji za glasbo v Ljubljani.
www.dejanpresicek.com

En Shao (CN) se je rodil v Tianjinu na Kitajskem. Pri štirih letih je začel igrati klavir, leto pozneje pa še violino. Konec najstniških let je že deloval kot skladatelj, pianist in tolkalec v mestnem orkestru. Po diplomi na osrednjem glasbenem konservatoriju v Pekingu je bil pet let drugi dirigent Simfoničnega orkestra kitajske radiotelevizije. Bil je tudi stalni gost dirigent osrednjega Kitajskega filharmoničnega orkestra in Kitajskega nacionalnega mladinskega orkestra. 
Kot izredni ali glavni dirigent ter kot umetniški direktor je deloval v Veliki Britaniji ( BBC, Ulster), Španiji ( orkester Euskadi) in na Kitajskem ( Macau, Taipei).
Maestro En Shao je dirigiral številnim vrhunskim orkestrom, trenutno pa je šef dirigent Simfoničnega orkestra RTV Slovenija in glavni gostujoči dirigent Kitajskega nacionalnega orkestra.

Korepetitor

Zoltan Peter (SLO) je študij klavirja pričel v razredu prof. Arba Valdme na Akademiji umetnosti v Novem Sadu, zaključil pa na Akademiji za glasbo v Ljubljani. Kot solist, komorni glasbenik in klavirski spremljevalec mnogih vrhunskih glasbenikov nastopa v Sloveniji in tujini, z obsežnim repertoarjem sodeluje na domačih in mednarodnih mojstrskih tečajih ter tekmovanjih. Poleg koncertne in pedagoške dejavnosti vodi seminarje za učence, učitelje klavirja in korepetitorje.




Tekmovanje Mojstrski tečaj Festival