Filmski vrtiljak
Gremo v kino!
Tudi v sezoni 2013/2014 smo v Kulturnem domu Nova Gorica posebno pozornost posvetili filmom, ki jih namenjamo otrokom in mladim. Doživeti film na velikem platnu namreč nikakor ni enako, kot si ga ogledati na domači televiziji ali računalniku. Ko najmlajši prvič sedejo pred veliko platno, so prevzeti od njegove velikosti in navdušenja, da bodo filmski junaki na njem oživeli, zato je zanje odhod v kino vedno pomemben dogodek. Tudi v naslednjih letih zanimanje za film ne pojenja, s starostjo se spreminja le priljubljenost žanrov in veča možnost sprejemanja informacij.
Film, ki svojevrstno povezuje vse umetnostne zvrsti, otroke in mlade spodbuja, da si ustvarjajo lasten pogled na svet, ob tem ko raziskujejo univerzalne teme in tiste, ki so osrednje v njihovem trenutnem življenjskem obdobju. Filmi, ki vzbudijo njihovo radovednost, so tako dragocen pripomoček na poti zorenja in učenja. Skozi program, prilagojen različnim starostnim skupinam, skušamo v Kulturnem domu Nova Gorica otroke in mlade navajati na poglobljeno spremljanje avdiovizualnih vsebin.
Velik poudarek smo kot doslej dali animiranim filmom, saj so ti otrokom najbližji, poleg tega pa pogosto predstavljajo otrokova prva srečanja s filmsko umetnostjo. Imenitni občutki ob filmskih zgodbah, ki brišejo prostor in čas, dajo prosto pot domišljiji. Ker otrokovo sprejemanje sveta še ni omejeno s predsodki, veliko lažje prisluhne novim vsebinam in oblikam. Režiserjeva domišljija ga zabava, hkrati pa mu odpira pot v prikriti svet lastnih domišljijskih predstav. Odpirajo se mu vrata v skrivnostni in dragoceni svet ustvarjalnosti, obenem je to priprava na ustvarjalni odnos do življenja nasploh ter do uresničevanja človekovih osebnih in poklicnih sanj. Kar nekaj programskega prostora smo letos namenili tudi mladinskemu filmu, temu pomembnemu, a nekoliko zapostavljenemu žanru, ki se dotika tem o odraščanju, odnosih, ljubezni ipd.
Ko se pri izboru filmov sprašujete, za katero starost so primerni, bodite pozorni na oznako. Starost v krogcu pove najnižjo starost, pri kateri ocenjujemo, da bodo otroci zmožni razumeti film. Mnogi filmi pa so lahko zanimivi tudi za otroke v drugih starostnih obdobjih. Seveda ponujeni filmski naslovi niso namenjeni samo otrokom in mladim. Program je vabljiv tudi za vse filmske sladokusce, saj so bili nekateri filmi v svoji kategoriji večkrat nagrajeni na najprestižnejših filmskih tekmovanjih in festivalih.
Mateja Poljšak Furlan
20. september 2013
Hotel Transilvanija
Genndy Tartakovsky (ZDA, 2012, 91 min.)
sinhronizirano, 8+
4. oktober 2013
Krudovi
Kirk De Micco, Chris Sanders (ZDA, 2013, 98 min.)
sinhronizirano, 6+
11. oktober 2013
Mumini lovijo komet
Maria Lindberg (Finska, 2010, 75 min.)
sinhronizirano, 4+
25. oktober 2013
Hobit: Nepričakovano potovanje
Peter Jackson (ZDA, Nova Zelandija, 2012, 169 min.)
podnapisi, 10+
8. november 2013
Kauwboy
Boudewijn Koole (Nizozemska, 2012, 81 min.)
podnapisi, 9+
15. november 2013
Pošasti z univerze
Dan Scanlon (ZDA, 2013, 102 min.)
sinhronizirano, 6+
6. december 2013
Tad Jones in iskanje izgubljenega mesta
Enrique Gato (Španija, 2012, 90 min.)
sinhronizirano, 7+
13. december 2013
Smrkci 2
Raja Gosnell (ZDA, 2013, 105 min.)
sinhronizirano, 6+
20. december 2013
Božičkov vajenec
Luc Vinciguerra (Avstralija, Francija, Irska, 2010, 80 min.)
sinhronizirano, 4+
20. december 2013
Turbo
David Soren (ZDA, 2013)
sinhronizirano, 6+
17. januar 2014
Ernest in Celestina
Benjamin Renner, Vincent Patar, Stéphane Aubier (Francija, Belgija, Luksemburg, 2012, 79 min.)
sinhronizirano, 5+
31. januar 2014
Mali veliki panda
Greg Manwaring, Michael Schoemann (Nemčija, 2011, 89 min.)
sinhronizirano, 5+
7. februar 2014
Ledeni zmaj
Martin Högdahl (Švedska, 2012, 77 min.)
podnapisi, 8+
14. februar 2014
Meseček
Stephan Schesch (Nemčija, Francija, Irska, 2012, 95 min.)
sinhronizirano, 5+
28. februar 2014
Skrivnostni varuhi gozda
Chris Wedge (ZDA, 2013, 98 min.)
sinhronizirano, 6+
7. marec 2014
Avioni
Klay Hall (ZDA, 2013, 92 min.)
sinhronizirano, 5+
21. marec 2014
Navihani Bram
Anna van der Heide (Nizozemska, 2012, 83 min.)
podnapisi, 6+
4. april 2014
Ali-ali
Nicole van Kilsdonk (Nizozemska, Belgija, 2011, 86 min.)
podnapisi, 8+
Mala dvorana Kulturnega doma Nova Gorica ob petkih ob 18.00.
Hotel Transilvanija
(Hotel Transylvania, ZDA, 2012, sinhronizirano, 91 min.) 8+
režija: Genndy Tartakovsky
scenarij: Peter Baynham, Robert Smigel
glasba: Mark Mothersbaugh
montaža: Catherine Apple
igrajo: Adam Sandler, Selena Gomez, Steve Buscemi, Kevin James, david spade, Andy Samberg, Fran Drescher, David Koechner, Molly Shannon, Cee-Lo , Luenell
glasovi: Dani Bavec, Zala Djurić, Miha Rodman, Jernej Kuntner, Alenka Tetičkovič, Jure Longyka, Jan Bučar
distribucija: Continental film
zgodba
Dobrodošli v hotelu Transilvanija, Drakulovem razkošju 5 zvezdic, kjer lahko vse pošasti in njihove družine živijo v miru, brez stika s človeškim svetom. Lastnik Drakula skrbi za udobje in počitek strašnih gostov, toda skrbi mu dela svojeglava hčerka Manca, ki bi se končno rada osamosvojila in raziskala svet. Še več težav povzroči prihod nič hudega slutečega mladeniča Tonija, ki s svojimi barbarskimi človeškimi navadami ogrozi mrtvaško spokojnost hotela in se zaplete v romantično razmerje z Manco. To bi lahko pomenilo konec za celoten svet pošasti.
komentar
»Hotel Transilvanija je simpatičen animirani film, v katerem bodo lahko uživale različne generacije. Najmlajši otroci se bodo lahko nasmejali ob situacijski komiki, nekoliko starejši bodo spremljali neuslišano ljubezen med Manco in Tonijem, odrasli pa bodo lahko razmislili o stereotipih, ki jih morda nehote in brez razumske podlage gojijo do kakšne skupine, ki ji sami ne pripadajo.«
Slavko Jerič, MMC RTV SLO
Krudovi
(The Croods, ZDA, 2013, sinhronizirano, 98 min.) 6+
režija: Kirk De Micco, Chris Sanders
scenarij: Chris Sanders in Kirk De Micco
igrajo: Nicolas Cage, Ryan Reynolds, Emma Stone, Catherine Keener, Clark Duke, Cloris Leachman
glasovi: Štefan Kušar, Ajda Smrekar, Aljaž Jovanović, Alenka Tetičkovič, Andrej Kušar, Maja Končar
distribucija: Blitz Film & Video Distribution
zgodba
Film sledi družini jamskih ljudi, Krudovim, ki jo siloviti izbruhi vulkanov preženejo iz domovanja. Ko ostanejo brez strehe – oziroma votline – nad glavo in uničenje grozi vsemu njihovemu svetu, so se Krudovi prisiljeni podati na prvo družinsko pot … Sredi medgeneracijskih spopadov in potresnih sunkov odkrijejo neverjeten nov svet, poln fantastičnih bitij, in prihodnost, o kakršni niso niti sanjali.
Mumini lovijo komet
(Muumi ja punainen pyrstötähti, Finska, 2010, sinhronizirano, 75 min.) 4+
režija: Maria Lindberg
scenarij po romanu Tove Jansson: Iivo Baric, Minna Karvonen, Joel Backström, Anders Larsson
montaža: Maria Lindberg
zvok: Asko Ahonen, Iivo Baric
producent: Tom Carpelan
glasovi: Oy Filmkompaniet Alpha Ab
glasba: Björk, Sjón Sigurdsson, Andrzej Rokicki
glasovi: David Hudnik, Štefan Kušar, Miran Pibernik, Lija Pečnikar, Predrag Lalič, Miha Rodman, Mira Berginc, Klemen Mauhler, Marko Potrč, Ljerka Belak; Jure Lavrin, Igor Potočnik, Andrej Srebrnjak, Veronika Ložak
distribucija: Continental film
Filmska pravljica iz Mumindola za vse generacije! Avtorica glasbe je pevka Björk, velika oboževalka muminov.
zgodba
Mumintrol je sin Muminmame in Muminočka. Skupaj živijo v Mumindolu v Muminhiši, ki je najbolj varen in zanimiv prostor na svetu. Mumintrol se nekega dne zbudi in opazi, da je vse sivo. Ne samo nebo in reka, tudi drevesa, rože in hiše! Brž vpraša učenjaka Pižmovca, kaj to pomeni. Pižmovec pojasni, da je sivina znak, da se bo na Zemlji pripetilo nekaj slabega. Komet bo padel na Zemljo! Mumintrol se zave, kako majhni smo, izgubljeni sredi velikega, temnega vesolja. Muminočka ga pomiri in mu predlaga, da s prijatelji obišče observatorij. Pomaga jim zgraditi splav in že se Mumintrol in Smrček odpravita na pot. Ob reki v svojem šotoru uživa Mumintrolov najboljši prijatelj Njuhec. Pojasni jima, da je komet ponorela zvezda. Tudi on se pridruži odpravi. Na poti doživijo vrsto dogodivščin v deroči reki in skalnem tunelu, od koder jih reši raziskovalec in zbiratelj Samuh, ki jih zamenja z žuželkami. Njuhec poskrbi za dobro voljo, speče palačinke, skuha čaj in nato se odpravijo na vzpon do vrha osamljene gore, kjer se nahaja observatorij. V njem živijo znanstveniki, popolnoma zatopljeni v svoje delo. Profesor računa in računa in … ojoj, komet bo padel na Zemljo čez 4 dni, 4 minute in 44 sekund, morda 4 sekunde kasneje! Junaki se brž odpravijo proti domu in se skupaj s Smrkljico, ki jo rešijo na poti, zapletajo v nove dogodivščine. Nebo je vedno bolj rdeče, komet vse bližje, prebivalci Mumindola se množično selijo, le Muminmama in Muminočka pečeta torto, sedita na verandi in čakata male pustolovce, da se vrnejo domov …
komentar
»Film je narejen po principih cut out animacije in je tak, kot bi bilo pričakovati: nepretenciozen, topel, dovolj preprost, da mu lahko sledijo tudi zelo majhni otroci. Mumini, ki so še najbolj podobni plišastim igračkam, z radovednostjo in zaskrbljenostjo sprejmejo novico, da siv prah vsenaokrog napoveduje komet, ki bo priletel v njihovo dolino. Sledi razburljiva pot do konservatorija, polna dogodivščin, ter vrnitev k Muminočku in Muminmami, ki mlade raziskovalce potrpežljivo čakata. V filmu najdemo ljubečo družino, ekološko sporočilo, avanturističen duh, ljubezen do narave in še kaj.«
Valentina Plahuta Simčič, Delo
pedagoško gradivo
Pedagoško gradivo Mumini lovijo komet učiteljem in staršem prinaša več informacij o filmu ter ideje za pogovore in dodatna raziskovanja ob filmu.Najdete ga na: http://www.kinodvor.org/media/mumini_lovijo_komet_pg.pdf
Hobit: Nepričakovano potovanje
(The Hobbit: An Unexpected Journey, ZDA, Nova Zelandija, 2012, 169 min.) 10+
režija: Peter Jackson
scenarij: Guillermo del Toro, Philippa Boyens, Fran Walsh, Peter Jackson
fotografija: Andrew Lesnie
glasba: Howard Shore
igrajo: Ian McKellen, Martin Freeman, Richard Armitage, James Nesbitt, Ken Stott, Sylvester McCoy, Cate Blanchett, Ian Holm, Christopher Lee
festivali, nagrade: 3 nominacije za oskarja
distribucija: Blitz Film & Video Distribution
zgodba
Nekega jutra Bilba nepričakovano obišče vešč Gandalf Sivi in hobit se iznenada znajde v družbi 13 škratov, ki jih vodi legendarni bojevnik Thorin Hrastoščit. Pot jih popelje v Divjino in skozi zahrbtno pokrajino, kjer mrgoli goblinov, orkov in vargov, prvič pa se srečajo tudi s skrivnostnim in z zloveščim bitjem, ki ga vsi poznajo le pod imenom Nekromant. Čeprav njihov cilj leži na vzhodu pod Samotno goro, morajo najprej pobegniti iz goblinskih predorov, kjer Bilbo sreča bitje, ki mu bo za vedno spremenilo življenje - Goluma. Na obali podzemnega jezera Bilbo ne odkrije samo, da je precej bolj domiseln in pogumen, kot si je kdaj predstavljal, po naključju dobi v roke tudi Golumov "ponos", prstan, ki nosilcu daje nepričakovano in zelo uporabno moč. Ampak preprost zlati prstan je z usodo vsega Srednjega sveta povezan tesneje, kot si hobit lahko misli.
zanimivosti
Zaradi tehnološkega napredka igralcem, ki so posodili gibe digitalnim likom, ni bilo več treba nastopati v posebnem studiu. V prizorih z drugimi igralci so lahko igrali skupaj z njimi.
Za ta film so samo za škrate izdelali okoli 800 kosov orožja. Zaradi novega načina snemanja je bil del tega orožja v zeleni barvi, da so ga potem digitalno zamenjali s sliko pravega.
Za prizor, ko troli kihajo, so kaskaderji na kablih po zraku leteli z več kot 30 km/h. Radagastov beg pred orki so snemali dvakrat. Za širše kadre je bil v saneh kaskader in vlekli so ga s hitrostjo 40 km/h, za bližnje posnetke pa so v sani vpregli kar kaskaderje, ki so Sylvestra McCoya vlekli malo počasneje.
Kauwboy
(Kauwboy, Nizozemska, 2012, 81 min.) 9+
režija: Boudewijn Koole
scenarij: Boudewijn Koole, Jolein Laarman
fotografija: Daniel Bouquet
montaža: Gys Zevenbergen
glasba: Helge Slikker
glasovi: Wilant Boekelman, Jan van der Zanden
igrajo: Rick Lens, Loek Peters, Susan Radder, Ricky Koole, Cahit Olmez, Hüseyin Cahit Ölmez, Nikki Sampimon
festivali, nagrade: najboljši prvenec, velika nagrada žirije v sekciji Generation – Berlin 2012; evropska filmska nagrada za odkritje leta 2012 (nagrada FIPRESCI) in nagrada mladega občinstva – Evropska filmska akademija; nizozemski kandidat za tujejezičnega oskarja; nagrada nizozemskih filmskih kritikov, nagrada zlato tele za najboljšo glasbo – Festival nizozemskega filma 2012; glavna nagrada žirije, nagrada ECFA – Festival otroškega filma Kristiansand 2012; najboljši film, najboljši igralec (R. Lens) – Brazilija 2012; velika nagrada mednarodne žirije – Festival otroškega filma Tokio 2012; posebna omemba – Buenos Aires 2012; posebna omemba – Festival otroškega filma Tel Aviv 2012
distribucija: Fivia – Vojnik
Ganljiv portret dečka Joja, v katerem vsak trenutek čutimo njegovo potrebo po bližini staršev ter obenem njegovo neizmerno in nebrzdano veselje do življenja in ustvarjanja lepih trenutkov. Kauwboy, ljubljenec občinstva in festivalskih žirij, prvi igrani celovečerec nizozemskega dokumentarista pogleda na svet skozi oči desetletnega dečka, izgubljenega med resničnostjo in domišljijo.
zgodba
Desetletni Jojo živi s svojim očetom na podeželju. Dnevi mu minevajo med samotnimi potikanji po naravi, treningi vaterpola in dolgimi telefonskimi pogovori z mamo, pevko na turneji po Ameriki. Oče se za fanta ne meni dosti; njegov molk prekinjajo le občasni izbruhi jeze. Nekega dne Jojo najde mlado kavko in jo skrivaj prinese domov. Med fantom in zapuščenim ptičkom kmalu vzklije prijateljstvo. Deček z vso nežnostjo skrbi za nebogljeno živalco, jo hrani, ljubkuje in nauči leteti. A skrivnosti prej ali slej pridejo na dan in mali ptiček ni edina Jojeva skrivnost
kritike
»Kauwboy nam razkriva tako radost do življenja, v njeni najbolj neposredni, čisti obliki, kot tudi bolečino, ki se porodi z zavestjo o njegovi minljivosti. Kauwboy je preprost, 'mali' film, a v tej preprostosti tudi preprosto genialen, delo, ki govori tako v jeziku otrok kot odraslih, nas vodi k razmišljanju, predvsem pa se dotakne našega srca.«
Denis Valič
»Najboljši otroški filmi sploh niso otroški filmi. Tako tudi Kauwboy ni otroški film, ampak film o otroku.«
Mark Moorman, Het Parool
»Kauwboy je mala mojstrovina, ki si zasluži najširši krog občinstva.«
De Volkskrant
pedagoško gradivo
Pedagoško gradivo prinaša več informacij o filmu ter ideje za pogovore in dodatna raziskovanja ob filmu. Najdete ga na: http://www.kinodvor.org/media/kauwboy_pg.pdf.
Ob filmu je izšla tudi knjižica v zbirki Kinobalon, ki otrokom predstavi film in ponudi ideje za ustvarjanje. Brezplačno jo lahko v elektronski obliki dobite na: http://www.kinodvor.org/media/kauwboy-web.pdf
Pošasti z univerze
(Monsters University, ZDA, 2013, sinhronizirano, 102 min.) 6+
režija: Dan Scanlon
scenarij: Pete Docter in Andrew Stanton
igrajo: Billy Crystal, John Goodman, Steve Buscemi, Helen mirren, Charlie Day, Alfred molina, Sean P. Hayes, Frank Oz, Dave Foley, Joel Murray
glasovi: Iztok Jereb, Jernej Kuntner, Matevž Müller, Lotos Šparovec, Rok Vihar, Rok Kunaver, Aljaž Jovanovič, Miha Rodman, Mirjam Korbar, Primož Pirnat
distribucija: Cenex
zgodba
17-letni Miha je navdušen, da se bo lahko na univerzi za strašenje začel učiti vseh skrivnosti pošastnega obnašanja, vendar njegove načrte prekriža zabavljaški in pri vseh priljubljeni Janko, ki postane njegove največji tekmec. Zaradi številnih zabavnih študentskih norčij se vedno znova znajdeta v težavah, med reševanjem iz zagat pa počasi spoznavata, da si nista tako zelo različna in da se imenitno dopolnjujeta, če le uspeta pozabiti na večna nesoglasja in medsebojne potegavščine.
komentar
»Miha in Janko, ljubiteljem izvirnika bolj znana kot Mike in Sully, ostajata prikupno nenavaden par, nevarnosti, da bi barvite pošasti kakšnega otroka dejansko prestrašile, ni, skozi zgodbo in razvoj glavnih likov pa je lepo izražen tudi nauk o pomenu sodelovanja, skupinskega dela ter odkritja in izkoriščanja lastnih sposobnosti.«
Klemen Černe, www.siol.net
Tad Jones in iskanje izgubljenega mesta
(Las aventuras de Tadeo Jones, Španija, 2012, sinhronizirano, 90 min.) 7+
režija: Enrique Gato
scenarij: Neil Landau, Verónica Fernández, Jordi Gasull, Javier López Barreira
igrajo: Meritxell Ané, Óscar Barberán, Carles Canut, Fiona Glascott, Adam James, Michelle Jenner, Miguel Ángel Jenner, Enriqueta Linares, Mac Macdonald, Bruce Mackinnon, Lewis Macleod, Marta Martorell, Jo
distribucija: Fivija – Vojnik
zgodba
Sanjač Tad si je že od malih nog želel postati pustolovski arheolog, vendar je končal kot delavec na lokalnem gradbišču. Nepričakovano naključje poskrbi, da ga zamenjajo za priznanega profesorja in pošljejo v Peru. Tam mora skupaj z izkušenim arheologom in njegovo hčerko poiskati izgubljeno mesto Paititi in tamkajšnji inkovski bajeslovni zaklad. Hitro pa ugotovijo, da niso edini, ki bi se radi polastili zakladov. Ted lahko končno dokaže, da je po duši res pravi pustolovec, vendar ga velikansko navdušenje vedno znova spravi v boleče in zabavne težave.
Smrkci 2
(The Smurfs 2, ZDA, 2013, sinhronizirano, 105 min.) 6+
režija: Raja Gosnell
scenarij: Karey Kirkpatrick, David Ronn, Jay Scherick, J. David Stem in David N. Weiss
igrajo: Neil Patrick Harris, Jayma Mays, Katy Perry, Christina Ricci, Sofía Vergara, Anton Yelchin, Brendan Gleeson, Hank Azaria, Alan Cumming, Fred Armisen
glasovi: Janez Hočevar – Rifle, Kataya Ayster, Jure Mastnak, Aljaž Jovanovič, Vlado Vlaškalič, Jernej Kuntner, Klemen Slakonja, Tjaša Železnik, Jure Longyka, Srečko Kermavner, Sandi Pavlin
distribucija: Continental film
zgodba
V nadaljevanju filma iz leta 2011 se morajo simpatična modra bitja, kot pričakovano, spet spopasti z zlobnim Gargamelom – čarovnik tokrat ustvari nagajivi, Smrkcem podobni bitji z imenom Žlehtka. Upa namreč, da bo z njuno pomočjo pridobil vsemogočno čarobno esenco Smrkcev. Njegov načrt ne gre kot po maslu, saj odkrije, da mu lahko samo Smrkec da tisto, kar želi, in da lahko s svojim urokom Žlehktka v pravega Smrkca spremeni samo Smrketa. Za uresničitev svojega načrta jo ugrabi in odpelje v Pariz, kjer ima kot čarovnik na milijone oboževalcev. Da bi rešili Smrketo, morajo Ata Smrk, Klada, Zmrda in Puhlica znova združiti moči s človeškima prijateljema Patrickom in Grace Winslow. Bo Smrketa, ki se je vedno počutila drugačno od preostalih Smrkcev, našla novo vez z Žlehtkoma, Brdavsom in Viki? Ali jo bodo Smrkci prepričali, da je njihova ljubezen do nje prave, torej modre barve?
zanimivost
Majhna modra bitja, ki živijo v pisanih gobicah, je v obliki stripa belgijski stripar Peyo (Pierre Culliford) prvič predstavil leta 1958. Njihovo ime si je izmislil po naključju. Ko je kosil s stripovskim kolegom Andrejem Franquinom, se ni mogel spomniti francoske besede za sol, zato ga je poprosil, naj mu poda "Schtroumpf". Beseda se jima je zdela zabavna, zato sta jo uporabljala še nekaj dni – tudi v obliki glagolov in pridevnikov. Beseda je bila pozneje prevedena v nizozemščino, iz Schtroumpfa je nastal Smurf.
V stripih obstaja več kot sto Smrkcev, njihova imena so ustvarjena po njihovih lastnostih.
Božičkov vajenec
(Avstralija, Francija, Irska, 2010, sinhronizirano, 80 min.) 4+
režija: Luc Vinciguerra
scenarij: Alexandre Révérend
idejna zasnova in liki: Jan van Russelberge
umetniški direktor: Richard Despres
animacija: Ian Harrowell
glasba: Nerida Tyson-Chew
montaža: Céline Kélépikis
producenta: Clément Calvet, Christian Davin
glasovi: Matej Recer, Maša Derganc, Asja Kahrimanovič, Vesna Pernarčič, Andrej Murenc, Maja Kunšič, Gašper Jarni, Iztok Lužar
festivali, nagrade: Mednarodni festival animiranega filma Annecy 2011 (nagrada UNICEF/UNICEF Award)
distribucija: Fivia – Vojnik
Vsakih 178 let mora Božiček poiskati mladega vajenca in ga izšolati. Kdo bo izbranec, ki bo posvečen v vse Božičkove skrivnosti in spretnosti, s katerimi razveseljuje otroke po svetu? Božično zgodbo je podpisal scenarist Alexandre Révérend, ki smo ga spoznali že ob animiranem filmu Hiša pravljic.
zgodba
Božiček se noče upokojiti, toda takšna so pravila: poiskati mora novega vajenca in ga naučiti vsega, kar za svoje delo potrebuje dobri mož. Najti mora siroto s čistim srcem po imenu Nikolaj. Le en deček na svetu izpolnjuje vsa merila: mali Nikolaj, ki živi v sirotišnici v Avstraliji in ima bolj kot vse na svetu rad božične praznike. Šolanje za novega Božička ni kar tako, odgovornost je velika in prestrašila bi tudi najpogumnejšega fanta. Nikolaj pa je le majhen fant, ki se boji višine, rado ga zebe in izdelovanje novih igrač se mu zdi grozno težko. Še dobro, da ima ob sebi prijatelje, ki mu radi pomagajo.
komentar
»Blagemu toku pripovedi ustreza vizualno tudi dokaj preprosta animacija. Čeprav je precej manj plastična, kot smo je trenutno navajeni iz hollywoodskih animiranih filmov, z izrednim občutkom za podrobnosti in bogato uporabo barv pričara magijski fantazijski svet, ki zvedave bučke počasi vsrka v napeti vrtinec dogajanja. Njihove nekoliko starejše spremljevalce pa nostalgično spomni na nekdanje božično razpoloženje.«
Gaja Pöschl, Radio Slovenija 1
»Film za družine, ki v času počitnic iščejo ljubko pripoved s klasičnim naukom. /…/ Prijetna doza optimistične fantazije v ciničnih časih.«
Matt's Movie Reviews
»Božičkov vajenec je prisrčna in nedolžna zgodba za otroke – tudi tisti, ki imajo raje bolj kompleksne računalniške animacije, jo bodo lahko občudovali. Narejena je za otroke – in to je njena moč. Za uro in še malo nas prelisiči, da se zopet počutimo kot otroci.«
Annette Basile, FilmInk
pedagoško gradivo
Kakovostno pripravo na ogled filma ter ideje za dodatne dejavnosti prinaša pedagoško gradivo, ki ga brezplačno dobite na: http://www.kinodvor.org/media/bozickov_vajenec_pg.pdf
Turbo
(Turbo, ZDA, 2013, sinhronizirano, 96 min.) 6+
režija: David Soren
scenarij: Darren Lemke, David Soren in Robert D. Siegel
igrajo: Ryan Reynolds, Paul Giamatti, Maya Rudolph, Michael Pena, Luis Guzman, Bill Hader, Ken Jeong, Richard Jenkins, Michelle Rodriguez, Ben Schwartz, Kurtwood Smith, Samuel L.Jackson
glasovi: Aljaž Jovanovič, Jernej Kuntner, Blaž Setnikar, Primož Pirnat, Roman Končar, Igor Štamulak, Tina Gorenjak, Jure Lavrin, Kristijan Ostanek, Vladimir Kosovič, Igor Potočnik, Lija Pečnikar, Sebastjan Starič
distribucija: Blitz Film & Video Distribution
Zgodba o najhitrejšem polžu med polži.
zgodba
Polžu Turbu življenje v polžjem ritmu ne leži. Hudo si želi hitrosti in je glede tega odločen - ne želi več vsak dan zgolj počasi iskati zrelih paradižnikov, temveč sanja, da bo nekoč postal dirkač. Neutrudno trenira in svoj uspeh marljivo meri. S pomočjo nenavadne nesreče res dobi nadnaravno hitrost, in ko to opazi dobrodušni prodajalec hitre hrane, se skupaj z drugimi dirkalnimi polži odpravijo na pravo dirkališče. Čeprav se mu vodstvo tekmovanja posmehuje, Turbo hitro dokaže svoje dirkaške spretnosti in dovolijo mu, da se udeleži dirke. Toda naduti šampion Guy je pripravljen poseči po najbolj zlobnih trikih, da bi Turba izločil iz tekmovanja.
Ernest in Celestina
(Ernest et Célestine, Francija, Belgija, Luksemburg, 2012, sinhronizirano, 79 min.) 5+
režija: Benjamin Renner, Vincent Patar, Stéphane Aubier
scenarij: Daniel Pennac, po knjigah Gabrielle Vincent
animacija: Patrick Imbert
umetniška direktorja: Zaza et Zyk
glasba: Vincent Curtois
montaža: Fabienne Alvarez-Giro
glasovi: Andrej Murenc, Saša Mihelčič, Primož Pirnat, Gašper Jarni, Janja Majzelj, Matej Recer, Vesna Pernarčič, Maja Kunšič
producenti: Didier Brunner, Henri Magalon, Vincent Tavier
festivali, nagrade: Cannes 2012 (posebna omemba), Cinekid 2012 (glavna nagrada)
distribucija: Fivia – Vojnik
Ernest in Celestina je vizualno izvirna pripoved o večnih vrednotah in dobrosrčnosti, poučna basen, v kateri skuša prijateljstvo zmagati nad nestrpnostjo. Za gledalce vseh generacij.
zgodba
To je zgodba o prijateljstvu med miško, ki ni hotela postati zobozdravnica, in velikim medvedom, ki ni hotel postati notar. Medved Ernest živi na družbenem robu. Ima zamašen nos in prazen želodec. Za hrano brska po smeteh. Ko se ravno pripravlja, da bo v usta nesel nekaj, kar mu je pač prišlo pod roke, zasliši vzklik: "Stoooj!" Miška, ki jo je hotel pojesti, ga roti: »Če me ne poješ, ti dam tisto, kar imaš najraje na svetu! Pa še bolj zdravo bo kot tile odpadki.« Tako Celestina v prizadevanju, da bi rešila svoje življenje, Ernestovega obrne na glavo. Iz nesrečnih okoliščin pa se razvije prijateljstvo, ki ga mišji svet (svet tam spodaj) in medvedji svet (svet tam zgoraj) poskusita zaustaviti, toda zaman. Ernest in Celestina bosta premagala vse predsodke.
komentarji
»Prisrčna in optimistična zgodba daje prostor tudi nekonvencionalnim elementom. Presunljiva animacija, čudovita preprosta zgodba in dobro izdelani liki se zlijejo v izjemno delo. Ernest in Celestina je ljubek in prisrčen, zabaven in privlačen film. Pravi film za otroke v najboljšem pomenu besede.«
Andrew Jones, boxofficebuz.com
»Čudovit nostalgičen film za otroke s pomembnim sporočilom … scenarij je delo uspešnega francoskega romanopisca Daniela Pennaca, ki obdrži zgodbo na ravni verjetnega (za pravljico) in je dovolj preprosta za vnos čudaških elementov dvojice Patar in Aubier.«
Jordan Mintzer, Hollywood Reporter
pedagoško gradivo
Pedagoško gradivo Ernest in Celestina učiteljem in staršem prinaša več informacij o filmu ter ideje za pogovore in dodatna raziskovanja ob filmu. Najdete ga na: http://www.kinodvor.org/media/ernest-in-celestina_pg.pdf. Na spletni strani najdete tudi pobarvanke: http://www.kinodvor.org/media/pobarvanke.rar.
Mali veliki panda
(Little Big Panda, Nemčija, 2011, sinhronizirano, 89 min.) 5+
režija: Greg Manwaring, Michael Schoemann
scenarij: Jörg Tensing
igrajo: Paige B. Franklin, Nancy Van Iderstine, Jane Alan, Joe Cooker, Jessica Gee, Ken Hampton, Brent Henry
glasovi: David Dolamič, Kaja Jordan, Lea Likar, Meta Černe, Tina Muc
distribucija: Fivia – Vojnik
zgodba
V divjino kitajskega višavja, kjer živijo družine velikih pand, vse bolj posegajo pohlepne človeške roke, ki krčijo gozdove ter onesnažujejo okolje. Zato je življenje pand vse bolj ogroženo: vedno manj je njim tako ljube hrane, bambusa. Vseeno prikupni kosmatinci ne storijo ničesar. Ne nazadnje jih »krasi« zelo slaba osebnostna lastnost: so izjemno leni. Vse dokler stvari v svoje šape ne vzame mladi panda Manču, ki se skupaj s prijatelji odloči upreti ljudem in rešiti svoj gozd.
Ledeni zmaj
(Isdraken, Švedska, 2012, 77 min.) 8+
režija: Martin Högdahl
scenarij: Petra Revenue, po knjigi Mikaela Engströma/based on the book by Mikael Engström
fotografija: Trond Hoines
glasba: Jesper Strömblad, Daniel Flores
montaža: Fredrik Morheden
igrajo: Philip Olsson, Feline Andersson, Hampus Andersson, William Nordberg, Malin Morgan, Vincent Grahl, Per Bolander
producent: Peter Hiltunen
festivali, nagrade: Berlinale Generation 2012, Göteborg 2012, FIFEM Montreal 2012, BUFF Malmö 2012 (najboljši film), Kristiansand 2012, Espoo Ciné 2012
distribucija: Fivia – Vojnik
zgodba
Enajstletni Mik rad posluša zvoke kitov, ki jim je bolj kot vse pomembna skupnost. Rad ima tudi bobne in rock glasbo, podobno kot njegov oče, bobnar v skupini Mutherfuckers. Oče je pogosto odsoten ali prihaja domov pijan, zato mora Mik skrbeti tudi za gospodinjstvo. Socialna služba nekega dne sklene, da je treba Mika umakniti iz družine. Pošljejo ga k teti Leni in znajde se v odmaknjeni vasi na zasneženem severu. Pogreša brata Tonyja, s katerim sta gledala filme o zombijih, toda počasi se vendarle spoprijatelji s skupino otrok, na čelu katerih je neustrašna in odločna deklica Pi. Skupaj gradijo velike motorne sani, ki jih poimenujejo Ledeni zmaj. Ko socialna služba Miku najde novo rejniško družino, je druščina prijateljev pripravljena na pobeg.
komentar
"himna nenormalnosti, ki je bolj normalna od vsake normalnosti"
Marcel Štefančič jr., Mladina
»Ob ogledu takšnega filma ugotovim, kako dodelani so lahko otroški filmi. /.../ Na srečo obstajajo takšni filmi za protiutež vsem tistim pološčenim Disneyjevim 'biserom' in hiperaktivnim računalniškim animacijam, od katerih bi si radi že malo oddahnili. Dobro narejen in užitka poln rock'n'roll film.«
Annisa Zainal, For a Few Movies More
pedagoško gradivo
Kakovostno pripravo na ogled filma ter ideje za dodatne dejavnosti prinaša pedagoško gradivo, ki ga brezplačno dobite na: http://www.kinodvor.org/media/ledeni_zmaj_pg.pdf
Meseček
(Der Mondmann, Nemčija, Francija, Irska, 2012, sinhronizirano, 95 min.) 5+
režija: Stephan Schesch
scenarij: Stephan Schesch po istoimenski knjigi Tomija Ungererja
animacija: Heidi Yilun Chen-Ceslik
montaža: Sarah Clara Weber
glasba: Louis Armstrong, Iron Butterfly, Klaus Waldeck, Jun Miyake, Salon Mondial, Alex Stolze, Queensgang, Jazziki, Mariechen Danz, Ofri Brin
glasovi: Stephan Schesch
festivali, nagrade: München 2012, Irish Film Institute’s Family Festival Dublin 2012, Schlingel Chemnitz 2012, Cinemagic Belfast 2012, Kinodisea Bucharest 2012, BUFF Malmö 2013, ColCoa FF Los Angeles 2013, Istanbul IFF 2013, Haifa Film Festival 2013, Göteborg International Film Festival 2013
distribucija: Fivia – Vojnik
Film ustvarjalcev animirane klasike Trije razbojniki je likovno dovršena ročno risana pravljica o potovanju po našem pisanem svetu, ki spregovori tudi o prijateljstvu, sprejemanju in razumevanju.
zgodba
Meseček sam živi na Luni in grozno mu je dolgčas. Neke noči mimo Lune pridrvi komet. Meseček izkoristi priložnost, ujame komet za njegov rep in skupaj z njim poleti na Zemljo. Padec kometa opazijo na sedežu Predsednika, kjer zaženejo alarm pred napadom iz vesolja. Predsednik je besen – končno mu je uspelo zasesti še zadnji košček Zemlje, zdaj pa to ozemlje napadajo Nezemljani. Na njegov ukaz se prične lov za Mesečkom, a vse, kar najdejo, so stopinje blizu kraterja, ki vodijo v pisan gozd. Meseček se medtem poda na dolgo potovanje in odkrivanje lepot narave. Na Zemlji pa ne odkrije le svetlikajoče se reke, pisanih rastlin in živali, temveč tudi otroke, ki brez Mesečka na Luni ne morejo zaspati. Meseček se želi in mora vrniti, toda brez pomoči otrok in znanstvenika mu ne bo uspelo.
komentarji
»Svež, ljubek in preprost film. Nič tipskega ni v njem in ne nosi nepotrebnih čustvenih vrhuncev. /…/ Enostavnost likov in zgodbe je privlačna za otroke, medtem ko je likovna podoba s prekrasnimi barvnimi paletami tako skrbno izbrana in dodelana, da ponuja presežke tudi odraslim gledalcem. /…/ Film prinaša tudi nežno sporočilo o osamljenosti in prijateljstvu – in to brez ene same napačne poteze.«
Richard Scheib, At Moria
»Podobnosti s Čarovnikom iz Oza je precej – kot Dorothy mora tudi Meseček najprej odkriti novi svet, da bi bolje spoznal svojega. Lepota zgodbe spominja še na drugo veliko delo, Malega Princa Saint-Exupéryja. Predvsem zaradi nežnosti in neizkušenosti Mesečka, ki pa želi vedeti vse.«
Caterina Mirijello, Cinefilos.it
Skrivnostni varuhi gozda
(Epic, ZDA, 2013, sinhronizirano, 98 min.) 6+
režija: Chris Wedge
scenarij: Tom J. Astle, Matt Ember, James V. Hart, William Joyce (osnovano po knjigi: "The Leaf Men and the Brave Good Bugs") in Daniel Shere
igrajo: Josh Hutcherson, Amanda Seyfried, Colin Farrell, Jason Sudeikis, Aziz Ansari, Beyoncé Knowles, Johnny Knoxville, Judah Friedlander, Steven Tyler, Pitbull , Blake Anderson
glasovi: Uroš Smolej, Primož Ekart, Anja Križnik Tomažin, Janez Hočevar, Tomo Tomšič, Uroš Maček
distribucija: Blitz & Video Distribution
zgodba
Uporniška Mary Katherine se mora zaradi smrti matere preseliti k svojemu nenavadnemu očetu. Slednji živi v gozdu, kjer že več let neuspešno raziskuje obstoj nenavadnih malih bitij, toda po spletu nenavadnih naključij se prav Mary Katherine pomanjšana znajde med skrivnostnimi varuhi gozda. To so drobna, očem nevidna bitja, ki se bojujejo zoper zle sile, ki želijo uničiti gozd. Umirajoča kraljica ji zaupa pomembno nalogo varovanja čarobnega lotosovega cveta in dekle se skupaj s pogumnim generalom Roninom, uporniškim bojevnikom Nodom ter dvema čudaškima polžema odpravi na neverjetno pustolovščino reševanja sveta pred zlobnim Mandrakom in njegovimi gnilobnimi lakaji.
Avioni
(Planes, ZDA, 2013, sinhronizirano, 92 min.) 5+
režija: Klay Hall
scenarij: DisneyToon Studios
igrajo: Val Kilmer, Dane Cook, Teri Hatcher, John Cleese, Julia Louis-Dreyfus, Anthony Edwards, Brad Garrett, Stacy Keach, Priyanka Chopra, Cedric the Entertainer, Carlos Alazraqui, Sinbad, Gabriel Iglesias, Roger Craig Smith, Brent Musburger
glasovi: Rok Kunaver, Iztok Jereb, Iztok Valič, Tina Gorenjak, Primož Pirnat, Dani Bavec, Gaber Terseglav, Zala Djurić Ribič, Uroš Maček, Tanja Djurić Ribič, Štefan Kušar, Tilen Artač, Jure Mastnak, Matevž Müller, Miha Rodman
distribucija: Cenex
zgodba
Praško je mlad avionček, ki bi rad zamenjal delo na kmetiji za divje zračne dirke z najhitrejšimi letali. Toda Praško ni ravno ustvarjen za tekme, kajti boji se višine, zato se obrne na izkušenega mornariškega letalca. Kljub godrnjanju čemernega dvokrilca Šlepnostopa se Praško s pomočjo prijateljice viličarke Loti in čudaške cisterne za gorivo Eksa loti učenja zahtevnih zračnih manevrov, da bi lahko na dan dirke vsem domišljavim letalcem dokazal, da lahko vsak dovolj zavzet letalec poseže po največjih višinah in hitrostih. Praškov pogum je tako na veliki preizkušnji, ko skuša doseči višave, o katerih si ni upal niti sanjati, in mimogrede očara ves svet.
izjava avtorja
»Če verjamemo vase, prestopimo meje, ki smo si jih sami začrtali, in premagamo strahove, ki nas omejujejo, lahko dosežemo presenetljivo veliko. To se v filmu zgodi tudi s Praškom. Prašilno letalo je in nikoli se ni vzdignil nad 300 metrov, vendar sanja, da bo najhitrejše tekmovalno letalo na svetu. Pred njim je veliko ovir in zelo se mora potruditi, da zbere pogum in postane več od tega, za kar je bil ustvarjen.«
Klay Hall
Navihani Bram
(Brammetje Baas, Nizozemska, 2012, 83 min.) 6+
režija: Anna van der Heide
scenarij: Tamara Bos
animacija: Balder Westein
montaža: Michiel Reichwein
glasba: Fons Merkies
igrajo: Coen van Overdam, Roosmarijn van der Hoek, Katja Herbers, Tjebbo Gerritsma, René Groothof, Egbert-Jan Weeber, Isabelle Smit
glasovi: Burny Bos, Ruud van der Heyde
festivali, nagrade: Najboljši nizozemski film – Cinekid 2012, Dubaj 2012, Jeugdfilmfestival Antwerp & Brugge 2013, BUFF Malmö 2013, Kristiansand 2013, Zlin 2013
distribucija: Fivia – Vojnik
Očarljiva zgodba o simpatičnem dečku iz šolskih klopi in dragocen film o motnji ADHD.
zgodba
Bram je radoveden, bister in neizmerno nemiren. Zanima ga čisto vse, predvsem pa vsemogoči izumi tega sveta in nenavadna imena. Veseli se začetka šole, kjer se bo kot prvošolec lahko naučil veliko novih stvari. Brati in pisati že zna, zato upa, da se bo lahko naučil še kitajščine in egipčanske pisave. Vendar pa njegovo veselje nad šolo hitro splahni, saj se z učiteljem nikakor ne ujameta. Ta v razredu zahteva pozornost, vestno delo in mirno sedenje, česar pa Bram enostavno ne zmore. Težave se kopičijo in v šolo pokličejo starše. Skupaj iščejo načine, kako nemirnega dečka prilagoditi šolskim pravilom in zahtevam, vse dokler se ne zgodi nesreča in učitelj pristane v bolnišnici z zlomljeno nogo. Na šolo pride novi učitelj, ki s seboj v razred prinese tudi nove načine poučevanja in posluh za drugačnost. Z Bramom uspe navezati stik in dečku se počasi vrača samozavest, skupaj z njo pa motivacija in veselje do šole.
komentar
»Navihani Bram nosi pozitivno sporočilo: prav je, da se trudimo biti boljši in se obenem sprejemati takšne, kot smo. Film je obenem komičen, saj Bram polije vse, kar se politi da, svežino pa mu dajejo tudi nagajivi animirani vložki, ki pokažejo čudoviti svet Bramove domišljije.«
Gert Hermans, ECFA journal
»Navihani Bram, ki bo na vaš obraz pričaral širok nasmeh, tu in tam pa povzročil tudi kakšen cmok v grlu, je mojstrsko in s srcem narejen film ter popolna vizualna hrana za vso družino.«
Monica Meijer, Cinemagazine
»Zelo dragocen film o motnji ADHD. Več kot očitno je, da se je filmska ekipa poglobljeno seznanila s to tematiko in jo ustrezno prikazala. /…/ Ganljiva je nezmožnost razumevanja Bramovih potreb, ki povzroči nove težave, občutke krivde. Takšne težave postavijo odnos med otrokom in starši pred resno preizkušnjo.«
Sitstill AHDH organizacija, ECFA journal
Ali-ali
(Patatje Oorlog, Nizozemska, Belgija, 2011, 86 min.) 8+
režija: Nicole van Kilsdonk
scenarij: Lotte Tabbers (po knjigi Marjolijn Hof)
fotografija: Jeroen de Bruin
animacija: Mascha Halberstadt, Huub Kistemaker, Charlotte van Otterloo
glasba: Melcher Meirmans, Merlijn Snitker, Chrisnanne Wiegel
montaža: Wouter Jansen
igrajo: Pippa Allen, Rifka Lodeizen, Johnny de Mol, Leny Breederveld, Ruben van der Meer, Kee Ketelaar
producenti: Leontine Petit, Joost de Vries, Marleen Slot
festivali, nagrade: Cinekid Amsterdam 2011 (najboljši nizozemski film), Berlin Generation 2012, BUFF Malmö 2012 (nagrada ECFA), ICFF Lucknow 2012 (najboljši film), Kristiansand 2012, Stockholm Film Festival Junior 2012, Pulj 2012, Giffoni 2012, Kinobalon na LIFFu 2012
distribucija: Fivia – Vojnik
Mladinski igrani film z odličnimi kolažnimi animiranimi vložki, ki nam pokaže, da lahko z veliko mero otroške domišljije in iznajdljivosti verjetnost, da se bo zgodilo kaj slabega, tudi odvrnemo!
zgodba
»Poznate zgodbo o bojazljivem možu? Neumna je. Oči mi jo pogosto pove. Takole gre ... Bojazljivi mož se je bal zapustiti hišo. Prepričan je bil, da je zunaj nevarno. Nekega dne je na hišo padlo drevo in pokopalo moža.« Takole nam opiše zgodbo deklica Kiek, saj jo je slišala od očeta že ničkolikokrat. Oče je namreč zdravnik na vojnem območju in je zato večkrat odsoten. Kiek se boji, da bi se mu zgodilo kaj hudega, oče pa ji z zgodbo razloži, da je prav vseeno, kje smo, če prikličemo nesrečo.
Ko se v šoli učijo o matematični verjetnosti, začne delovati njena domišljija. Je mogoče zmanjšati verjetnost nekega dogodka? Kiek pozna otroke, ki so našli mrtvo miš, ve za prijatelje, ki jim je umrl domači ljubljenček, in ima sošolca, ki je izgubil očeta. Ne pozna pa nikogar, ki bi se mu zgodilo vse troje hkrati. Ko se Kiekin oče nekaj dni ne oglasi, je čas, da se loti nenavadnega podviga. Morda pa bo lahko pomagala svojemu očetu, četudi se zamisel zdi še tako neverjetna.
izjava avtorja
»To je zgodba o sodobni deklici, ki se mora naučiti, kako se spopasti s svojo negotovostjo in strahovi, pa tudi kako (in kdaj) izraziti čustva in misli. Njena domiselnost jo vodi v nore, zabavne in včasih tudi žalostne trenutke.«
Nicole van Kilsdonk, režiserka filma
pedagoško gradivo
Kakovostno pripravo na ogled filma ter ideje za dodatne dejavnosti prinaša pedagoško gradivo, ki ga brezplačno dobite na: http://www.kinodvor.org/media/ali-ali_pg.pdf