Teden otroka
7. oktober 2013 ob 9.00 in 11.00
Mumini lovijo komet
(Muumi ja punainen pyrstötähti, Finska, 2010, sinhronizirano, 75 min.) 4+
režija: Maria Lindberg
scenarij po romanu Tove Jansson: Iivo Baric, Minna Karvonen, Joel Backström, Anders Larsson
montaža: Maria Lindberg
zvok: Asko Ahonen, Iivo Baric
producent: Tom Carpelan
glasovi: Oy Filmkompaniet Alpha Ab
glasba: Björk, Sjón Sigurdsson, Andrzej Rokicki
glasovi: David Hudnik, Štefan Kušar, Miran Pibernik, Lija Pečnikar, Predrag Lalič, Miha Rodman, Mira Berginc, Klemen Mauhler, Marko Potrč, Ljerka Belak; Jure Lavrin, Igor Potočnik, Andrej Srebrnjak, Veronika Ložak
distribucija: Continental film
Filmska pravljica iz Mumindola za vse generacije! Avtorica glasbe je pevka Björk, velika oboževalka muminov.
zgodba
Mumintrol je sin Muminmame in Muminočka. Skupaj živijo v Mumindolu v Muminhiši, ki je najbolj varen in zanimiv prostor na svetu. Mumintrol se nekega dne zbudi in opazi, da je vse sivo. Ne samo nebo in reka, tudi drevesa, rože in hiše! Brž vpraša učenjaka Pižmovca, kaj to pomeni. Pižmovec pojasni, da je sivina znak, da se bo na Zemlji pripetilo nekaj slabega. Komet bo padel na Zemljo! Mumintrol se zave, kako majhni smo, izgubljeni sredi velikega, temnega vesolja. Muminočka ga pomiri in mu predlaga, da s prijatelji obišče observatorij. Pomaga jim zgraditi splav in že se Mumintrol in Smrček odpravita na pot. Ob reki v svojem šotoru uživa Mumintrolov najboljši prijatelj Njuhec. Pojasni jima, da je komet ponorela zvezda. Tudi on se pridruži odpravi. Na poti doživijo vrsto dogodivščin v deroči reki in skalnem tunelu, od koder jih reši raziskovalec in zbiratelj Samuh, ki jih zamenja z žuželkami. Njuhec poskrbi za dobro voljo, speče palačinke, skuha čaj in nato se odpravijo na vzpon do vrha osamljene gore, kjer se nahaja observatorij. V njem živijo znanstveniki, popolnoma zatopljeni v svoje delo. Profesor računa in računa in … ojoj, komet bo padel na Zemljo čez 4 dni, 4 minute in 44 sekund, morda 4 sekunde kasneje! Junaki se brž odpravijo proti domu in se skupaj s Smrkljico, ki jo rešijo na poti, zapletajo v nove dogodivščine. Nebo je vedno bolj rdeče, komet vse bližje, prebivalci Mumindola se množično selijo, le Muminmama in Muminočka pečeta torto, sedita na verandi in čakata male pustolovce, da se vrnejo domov …
komentar
»Film je narejen po principih cut out animacije in je tak, kot bi bilo pričakovati: nepretenciozen, topel, dovolj preprost, da mu lahko sledijo tudi zelo majhni otroci. Mumini, ki so še najbolj podobni plišastim igračkam, z radovednostjo in zaskrbljenostjo sprejmejo novico, da siv prah vsenaokrog napoveduje komet, ki bo priletel v njihovo dolino. Sledi razburljiva pot do konservatorija, polna dogodivščin, ter vrnitev k Muminočku in Muminmami, ki mlade raziskovalce potrpežljivo čakata. V filmu najdemo ljubečo družino, ekološko sporočilo, avanturističen duh, ljubezen do narave in še kaj.«
Valentina Plahuta Simčič, Delo
pedagoško gradivo
Pedagoško gradivo Mumini lovijo komet učiteljem in staršem prinaša več informacij o filmu ter ideje za pogovore in dodatna raziskovanja ob filmu.Najdete ga na: http://www.kinodvor.org/media/mumini_lovijo_komet_pg.pdf
8. oktober 2013 ob 8.30 in 10.30
Otroci iz gore Napf
(Die Kinder vom Napf, Švica, 2011, 87 min.), 9+
režija: Alice Schmid
glasba: Daniel Almada
zvok: Alice Schimd
montaža: Caterina Mona
nastopajoči: otroci iz Napfa, med njimi tudi gostji na premieri, Carolin Vogel in Julia Vogel
producent: Alice Schmid
festivali, nagrade: premiera na Berlinalu 2012 - otvoritveni film sekcije Generation
distribucija: Demiurg
Portret švicarskega „Divjega zahoda“.
zgodba
Šamponiranje krave, igranje z mucki, hranjenje kokoši, skrb za jelene, zaščita ovac pred volkovi, košnja trave, rokoborba, dirka s kolesi, petje, igranje harmonike, izdelava piškotov, folklorni ples – vse to počne petdeset otrok, ki živijo na gorskih kmetijah v osrčju Švice pri gori Napf. V šolo hodijo v 10 km oddaljeno vas Romoos, včasih čez rožnate travnike, drugič skozi globok sneg. Naučiti se morajo živeti v muhastih vremenskih pogojih in se izogniti nevihtnim strelam. Otroci se od očetov učijo tudi starodavne obrti kurjenja oglja, ki gorskim vasem prinaša dodatni zaslužek. V filmu se sprehodimo od ene kmetije do druge in skozi otroške oči izkusimo, kaj pomeni, če se iznenada pojavi volk, ali pa ko v domišljiji kragulj odnese kokoš. Alice Schmid je s kamero med otroki živela natanko leto dni in uspelo ji je portretirati pravi švicarski „Divji zahod“.
komentar
»Vedno sem si želela narediti film, povezan z goro Napf. Kraj me magično privlači. Tam imam staro kmetijo in le stežka preživim noč sama; strah me je. Po dvajsetih let snemanja v Afriki, Aziji in Južni Ameriki se mi je končno uspelo vrniti sem. S kamero sem delala 365 dni. In moji junaki so otroci z gore Napf.«
Alice Schmid, režiserka
o gori Napf
Gora Napf se nahaja v osrčju doline Entlebuch, ki je pod zaščito Unesca, v centralni Švici, med kantonoma Bern in Luzern. Gora je dostopna le peš ter predstavlja izvrstno razgledno točko na Bernske Alpe in hribovje, ob lepem vremenu pa je mogoče videti vse do gore Uetliberg pri Zürichu.
Prosimo, da vsi zainteresirani, čimprej rezervirate sedeže, saj je število mest za posamezno brezplačno projekcijo omejeno.
Rezervacije sprejema ga. Vesna Mariutti na tel. 05 335 40 10 me 8.00 in 12.00.