Filmsko gledališče 2009/2010

  • Dnevi dokumentarnega filma

    Otroci (Letter to a Child, Slovenija, 2009, video, barvni, 100 minut)

    režija Vlado Škafar
    scenarij Vlado Škafar
    fotografija Aleš Belak
    montaža Vlado Škafar
    produkcija Gustav film
    festivali, nagrade: Rotterdam 2009; Melbourne 2009; Lizbona 2009
    distribucija: Filmski sklad

    zgodba
    Otroci so filmsko pismo, sestavljeno iz intimnih pogovorov z naključnimi tujci ter osebnih zapisov in podob, ki premišljujejo koščke življenja. Ljudje vseh starosti se potapljajo v svoja življenja in jih pripovedujejo, kakor da jih ponovno živijo. Iz njihovih doživetij, spominov in pričakovanj se riše svojevrstna slika celega človeškega življenja, ki ponuja neposreden vstop v vsako življenjsko obdobje, tako da je tudi gledalec ponovno otrok, najstnik, zaljubljenec in se vidi naprej, vse do konca. Osebna pisma, domači filmčki in fotografije iz družinskih albumov v ozadju tiho kažejo živo sliko obledelega časa in minevanja – večni življenjski krog in večnega otroka v njem. Film o nedolžnosti, njeni izgubi in možnosti, da jo znova najdemo.

    "Nekaj prijateljev sem povabil v kino, da mi povejo kaj o mojem filmu Otroci in so rekli, da so videli obraz otroka v obrazu starca in da si otrok tudi, ko imaš 80 let; da se ti vrti film tvojega življenja, ko si pozabil, kakšen si bil in se zdaj spominjaš prek drugih; čustva in ranljivost ljudi, kako se počasi odpirajo; minevanje in spominjanje, celo za pravkar minulim trenutkom; in da je ljubezen nad vsem, čeprav še vedno ne dobimo odgovora nanjo … jaz pa sem bil vesel, da so videli vse te stvari v nekaj navadnih pogovorih s popolnimi tujci."
    Vlado Škafar

    Spomenik izgubljeni nedolžnosti, ki si jo lahko spet zamišljamo.
    Olaf Möller, Film Comment

    Melanholično potovanje k bistvu življenja v odkriti hvalnici ljubezni.
    Gertjan Zuilhof, katalog IFF Rotterdam


    Človek na žici (Man on Wire, Velika Britanija, ZDA, 2008, barvni, 94 minut)

    režija James Marsh
    scenarij Philippe Petit (avtor literarne predloge)
    fotografija Igor Martinovic
    glasba J. Ralph
    montaža Jinx Godfrey
    nastopajo Philippe Petit, Jean François Heckel, Jean-Louis Blondeau, David Forman, Alan Welner, Alan Welner, Mark Lewis produkcija Discovery Films, BBC Storyville, UK Film Council, Wall to Wall
    festivali, nagrade (izbor) Karlovi Vari 2008: najboljši dokumentarec; Sundance 2008: nagrada občinstva za najboljši dokumentarec, velika nagrada žirije za najboljši dokumentarni film; oskarji 2009: za najboljši dokumentarec; BAFTA 2009: za najboljši britanski film leta
    distribucija: Cankarjev dom

    zgodba
    Francoz Philippe Petit je avgusta 1974 po večmesečnih pripravah s pomočniki izpeljal »umetniški zločin stoletja«; v noči pred dogodkom so med nedavno zgrajenima stolpnicama Svetovnega trgovinskega centra v New Yorku napeljali žičnato vrv, naslednje jutro pa se je Petit pred očmi presenečenih očividcev po njej prosto sprehodil med stolpnicama. Več kot 400 metrov nad tlemi je v slabi uri osemkrat prehodil razdaljo med dvojčkoma ... nakar ga je policija aretirala.

    »Tempo in struktura Človeka na žici imata resnično veliko skupnega s kriminalkami. Prvi namen je bil uprizoriti dobro predstavo. Nisem želel posneti tradicionalnega dokumentarca. Želel sem razširiti meje oblike za prikaz Philippovih dosežkov in predhodne kriminalne zarote. Človek na žici je postal skorajda toliko žanrski film kot dokumentarec; ima strukturo roparskega filma, s prepiri in z zastoji dogajanja, ki so značilni za vsako človeško prizadevanje, namenjeno kriminalnemu podvigu. Pri našem podvigu pa gre za vračanje stvari v nasprotju z njeno prilastitvijo. A vseeno gre za kriminalni podvig. Čeprav ga ne izvedejo kriminalci, ampak prepirljivi umetniki.«
    James Marsh


    Majhna knjiga z veliko dušo (Slovenija, 2009, barvni, 60 minut)

    režija, scenarij: Polona Kunaver Ličen
    lektor scenarija: Peter Avbar
    kamera: David Ličen, Peter Bajnoci
    montaža: David Ličen
    avtorska glasba: Polona Kunaver Ličen, Ram Cunta, Andrej Kobal
    tonski mojster: Ram Cunta
    animacija: Klemen Lozar
    produkcija: KUID Lična hiša
    v glavnih vlogah: Tjaša Črnigoj, Ljudmila Jakopič, Ivan Krašna

    Film skozi igrano zgodbo v štirih barvah in odlomkih govori o knjigah, o umetniški miniaturni knjigi in tematikah povezanih z njo. Prvi, ki je povezan z njo, je seveda človek, saj brez njega knjiga sploh ne bi obstajala, zato je prvo poglavje, Rumena knjiga, posvečeno bralcu. Naslednje, Rdeča knjiga, bolj poglobljeno predstavlja vsebino in ljubezen do knjige ter medsebojne odnose. Tretja, Modra knjiga, govori o umetnosti, o ustvarjalnosti in o duši te male umetniške knjige. Nazadnje je tu Zelena knjiga, ki prikaže še tehnično plat izdelave knjige in spregovori o naravnih materialih, iz katerih je knjiga izdelana.

    Vstop prost! Brezplačne vstopnice lahko dvignete na blagajni Kulturnega doma Nova Gorica vsak delavnik od 10.00 do 12.00 in od 15.00 do 17.00 ter uro pred predstavo.


    Shine a Light (Shine a Light, Velika Britanija, ZDA, 2008, barvni, 122 minut)

    režija Martin Scorsese
    fotografija Robert Richardson
    montaža David Tedeschi
    nastopajo Mick Jagger, Keith Richards, Charlie Watts, Ron Wood, Christina Aguilera, Buddy Guy, Jack White, Darryl Jones
    produkcija Paramount Classics, Concert Productions International, Shangri-La Entertainment, Grand Entertainment festivali, nagrade Berlin 2008; Hong Kong 2008; DOCVILLE Bruselj 2008; Karlovi Vari 2008; Džakarta 2008
    distribucija: Fivia

    zgodba
    Srečanje velikanov, režiserja Martina Scorseseja, in največjega rokenrol benda vseh časov, Rolling Stonesov. Martin Scorsese je leta 2006 s kamerami spremljal koncertno turnejo legendarne skupine The Rolling Stones. Ob dokumentarnih posnetkih, kaotičnem in zabavnem dogajanju za kulisami in osupljivih glasbenih nastopih na odru pred navdušenimi množicami gledalec od blizu doživi surovo bistvo, spektakularnost in genialnost kultnih rockerjev, ki že 46 let krojijo glasbene standarde.

    Priznani režiser Martin Scorsese se je po filmih The Last Waltz in No direction Home: Bob Dylan, v katerih je orisal glasbeni karieri skupine The Band in pevca Boba Dylana, tokrat posvetil legendam rokenrola, skupini The Rolling Stones. Bistvo filma sta dva koncerta, ki ju je skupina jeseni 2006 odigrala v sklopu svoje turneje A Bigger Bang Tour. Poleg temeljite osvetlitve obeh koncertov, odigranih v znameniti dvorani Beacon Theater v New Yorku (vse skupaj je bilo del veličastnega praznovanja rojstnega dne Billa Clintona), je v filmu tudi veliko dokumentarnih posnetkov, intervjujev in filmov "iz ozadja" iz zadnjih nekaj desetletij. Z oskarjem nagrajeni direktor fotografije Robert Richardson (JFK, Letalec) je nadzoroval snemanje, v filmu pa se pojavi tudi vrsta vrhunskih sogovornikov, kot so Andrew Lesnie, John Toll, Ellen Kuras, Anastas Michos, Stuart Dryburgh, Declan Quinn, Emmanuel Lubezki, Robert Elswit in Albert Maysles, ki poskrbijo, da je dogajanje v dvorani Beacon osvetljeno z vseh mogočih zornih kotov.

    »Martin Scorsese je bržkone najbolj nadarjen ameriški režiser, Rolling Stones pa so odlična rock skupina z izbranim pristopom, zato je kombinacija tega tisto, kar edino zmore zagotoviti dve polni zanimivi uri materiala.«
    Mick Jagger